| SilentRain a întrebat:

Cate tehnici pentru învățat cunoașteți?
Si ce metoda folositi?

26 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Repetitia mater studiorum este.
Și filosofia lui Aristotel despre cauze.
Și întrebarea DE CE.

| Celcestietot a răspuns:

Eu nu mai folosesc nicio metoda, pentru ca deja STIU TOT laughing!

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Spuse narcisistul schizofrenic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Dar nici nu te-am bagat in seama pe tine. Duci lipsa de atentie si de afectiune si vrei ca eu sa ti-o ofer?! Cam ciudati copii din ziua de azi...

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

24/7 esti cu ochii la raspunsurile de pe contul meu, pun pariu. Te-ai indragostit de mine?!

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Ești peste tot, nu meriți tu atâta efort, țineam doar să-ți aduc la cunoștință că ăsta e primul semn de alienare.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Tu chiar iei in serios absolut tot ce scriu, nu? Iti lipseste un simt necesar acestei vieti moderne.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Esti doar o persoana paranoica, iar asta ai dovedit de cand iti cunosc contul : ma acuzi de steregoism, acum crezi ca sunt peste tot etc, de unde stii ca acum nu ma uit la tine sau ca nu iti ascult telefonul?!

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu, dar tu iei și asta e foarte amuzant.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Te refereai la faptul ca eu iau serios ceea ce scrii tu, nu-i asa?

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Păi uite cum te agiți pe aici rolling on the floor aww, cute.

| Jus7t a răspuns (pentru Celcestietot):

Se agita și ea dar mai palmat așa.

| Jus7t a răspuns (pentru Celcestietot):

Uitasem, mi-a zis că s-a saturat de ceea ce scrii tu dar tot ea te caută și citește și apoi îți dă reply.
Poate facem chetă și îi cumpărăm niște pastile.

în 24 Decembrie | Dalmore1996 a răspuns:
@Ju7t, nu m-am supărat, dar nu vreau să mai citesc comentarii fără sens, abia am scăpat de Celceștieunrahat.

| Celcestietot a răspuns (pentru Jus7t):

Am vazut acest comentariu chiar din greseala (la acea intrebare), dar multumesc ca i l-ai publicat aici happy. Suntem 2 contra 1, nu mai are nici macar o sansa laughing!

| SilentRain explică (pentru Celcestietot):

De ce nu va luati o camera? Mergeti frumos in privat

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Ok

| sofisis a răspuns:

Schite si scheme logice. Scos ideile principale si retinut pe acelea iar pe baza lor, la examene, dezvoltat subiectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocit (învățat papagalicește) sau învățat logic.
Prefer să învăț logic, dar pot să și tocesc dacă trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc metoda aceasta

如果您翻譯了這段文字,那麼您很堅強

M-a ajutat foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Dalmore1996
Ciudat că te consideri sănătoasă.

| brokxy a răspuns:

Ok metoda mea e ciudata. Dar cu ea am luat bacul si am invatat doar in ultimele 5 zile pentru romana si am luat 8
Eu ii zic,, metoda scanarii,, Pentru ca te pui si citesti ( merge mai bine la romana si istorie unde exista intamplari, actiuni) La definitii mai greu.
Te pui si citesti tot NU INCET. Foarte repede dar cu voce tare, de vreo 2-3 ori. Apoi iei o pauza de vreo 4 ore. inveti doar 10-15 minute si sa ai multe pauze intre. eu asa am invatat pe ultima suta de metru laughing) SI P**M la istorie am tocit si am luat 6 la romana nu am memorat doar am citit si am scris ce imi aminteam.
Dar ideea e ca creierul prinde mai repede ceva ce citesti REPEDE! Nu incet fa-o repede si pune-ti intentia de a memora acel lucru. A memora nu a toci. Eu asa am facut si din Iunie inca mai stiu cate ceva din opere nu am uitat

| brokxy a răspuns:

Nu stiu daca mai invata cineva asa, gen sa cititi foarte rapid si va amintiti, cineva? Sunt curioasa laughing

| Jus7t a răspuns:

Îți împărți cantitatea totală de învățat pe un număr de zile și înveți pe bucăți.

| Vikaa a răspuns:

Mie imi place sa colorez tot, sa schitez foarte mult.
Sau citesc respectiva pagina de 2-3 ori si incerc sa fac un rezumat si il invat pe ala.
Colorez cuvinte cheie, care daca imi pica la un test imi dau seama despre ce este vorba.
Daca am mult de invatat, in jur de 10 pagini,cum am mai zis,colorez,dar ca sa retin acele informatii pe o durata lunga de timp, le invat pe intrebari, pe o foaie imi scriu intrebarile si raspund le ele, si imi si colorez cu mov si roz, aceste culori ma ajuta la retinut.

| WonderGirl7 a răspuns:

Bună!
Eu una scriu pe o foaie tot ce vreau sa învăț si tot asa.
Eu nu învăț ca si cititul. Partea frumoasa este ca eu simt plăcere când învăț. laughing
Poți sa colorezi ce e mai important.
Cam atât fac eu.