| noname_1116 a întrebat:

Ce știți despre „vise"?

Răspuns Câştigător
| Johnny_3038 a răspuns:

Visele sunt parte a vietii noastre. Uneori ne urmaresc, cateodata se indeplinesc iar alteori ne frustreaza ca nu le intelegem. Nu exista un dictionar de vise universal pentru toti. Singurele vise care au o conexiune certa in realitate se refera la stimulii externi din timpul somnului si la eventuale obsesii personale.happy

18 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Ca tin de subconstient si nu au o semnificatie generala pentru toate persoanele, ci semnificatia lor difera de la persoana la persoana si in functie de viata acestora, de experientele prin care trec. Sunt gandurile care nu au trecut neaparat prin sfera constientului, iar in somn, cand constientul se "odihneste", aceste ganduri ies la iveala. Dureaza destul de putin, desi noua ni se pot parea mai lungi decat sunt.

| carminaburana43 a răspuns:

Ca raspuns iti dau acest videoclip:
http://www.feminis.ro/......de-vis-493

| viatadecacatt a răspuns:

Ca mereu am parte de ele dar niciodata cand am nevoie nu se implinescstraight face.

| remus a răspuns:

Eu visez color, mai rar alb-negru, foarte putine vise s-au adeverit pana acum pentru mine.

| Andreeagen a răspuns:

Intotdeauna am fost curioasa in ceea ce priveste visele.si am citit ca sunt produse ale sub inconstientului si scot la iveala cele mai profunde dorinte sau temeri ale tale.Visele reprezinta dorintele iar cosmarurile temerile. Exista si visuri care aparent nu au pic de logica insa. daca le analizezi vor capata usor sens.
In caz ca te referi la vise ca si aspiratii.scopuri. stiu un singur lucru.:Trebuie sa le indepinesti!

| miauu a răspuns:

Visele te avertizeaza daca patesti ceva in viitor
ele dureaza cateva sec/min

| corina_4591 a răspuns:

Visul sau reveria in termen psihologic, se intampla atunci cand subconstientul nostru lucreaza si selecteaza anumite amintiri sau dorinte ale noastre.Nu are rost sa cautati in carti pentru vise caci nu sunt reale.

| daniDeeDee a răspuns:

Sunt prieten bun cu ele.hee hee

| OnWeed a răspuns:

Eu de obicei am vise cu ce s-a intamplat in ziua anterioara, ce mi-as dori sa se intample in viitor sau ceva ce se va intampla (mi s-a intamplat de cateva ori sa se adevereasca dar nu intocmai). Dar de obicei imi uit visele, chiar daca sunt frumoase sau urate.

| iri a răspuns:

Nu prea multe... Stiu doar ca daca nu e cosmar, atunci sigur e mai fain ca realitatea.

A, si mai stiu ca exista "vise erotice". laughing

| lencikk a răspuns:

Vechii caldeeni, chinezi, egipteni si hindusi, precum si grecii, iudeii si romanii, credeau cu sfintenie în vise ca mijloc de prevestire a viitorului, privindu-le ca pe niste semne ale zeilor mai mult decât niste manifestari ale mintii umane. Prezicatorul roman Artemidorus a adus cea mai mare contributie în divinatia cu ajutorul
viselor, practicata de numeroase popoare, pastrata chiar pâna în zilele noastre.

Originea interpretarii viselor este necunoscuta. Cele mai vechi exemple de interpretare a viselor apar în Biblie, când Iosif a interpretat visele brutarului, ale paharnicului si chiar ale Faraonului (Geneza 40:5-8). Interpretarea data de Iosif a avut un impact imens nu numai asupra Egiptului, ci si asupra viitorului interpretarii viselor.

Ceva mai târziu, filosofii greci au aprofundat si mai mult analiza viselor. Cel mai cunoscut dintre ei a fost Aristotel, care a vorbit despre iluzia "perceptiei simturilor", functionarea defectuoasa a simturilor care da nastere viselor. Aristotel a sugerat mai târziu ca visele sunt formate de dereglarile corpului
.

Pâna la mijlocul secolului al XIX-lea, nici un alt filosof ca Aristotel nu si-a lasat amprenta în domeniul interpretarii viselor. În schimb, în aceasta perioada, Sigmund Freud a revolutionat total studiul viselor. El era de parere ca analiza viselor are o importanta majora în descoperirea gândurilor si dorintelor inconstiente ale omului. Freud spunea ca "scopul viselor este acela de a ne permite sa ne satisfacem în fantezie nevoile instinctuale pe care societatea le considera inacceptabile." Freud este primul care dezamorseaza gândirea superstitioasa despre vis, abordând visul din punct de vedere
psihanalitic, ca un barometru al trairilor psihice normale sau un semnal de alarma al unor trairi psihopatologice.

Filosofii moderni au polemizat intens te tema diferentei dintre vis si realitate, asa cum e de parere Bertrand Russel: "e cât se poate de posibil ca ceea ce numim noi viata constienta sa fie doar un cosmar neobisnuit si insistent". Filosofii încearca sa dea o rezolvare acestei dileme spunând ca experientele constiente par vii si coerente... dar cine poate sti?


sper ca te-am ajuta. pup

| Carouri a răspuns:

Nciodata sa nu crezi in vise... o simpla descarcare a memoriei.

| NomberOne a răspuns:

Uneori au legatura cu realitatea.atunci imaginatzia se plimba prin toate coltzisoarele creierului. le tii minte daca este ceva important, nu ceva marunt. uneori ai senzatzia ca ai visat o anumita secventza care s-a intamplat.insa nu se stie daca e real.nu se poate dovedi

| ionika a răspuns:

Eu stiu depre vise ca sunt unelesi frumoase si urate dar mai mult urate si niciodata ce visezi nuse va implini

| Alina_5575 a răspuns:

Multe nu prea dar mie zilele astea mi s-a intamplat ca un vis sa devina realitate (nu in totalitate dar totusi)

| 4LeafCloves a răspuns:

Stiu ca ce visezi nu se intampla. Mie cel putin nu mi-s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce subconstiuentul stie, dar noi nu vrem sa acceptam.

| sonia_9016 a răspuns:

Esti cam ciudat/a!

Întrebări similare