| alexRE a întrebat:

Ce ti se da sa faci la evaluarea competentelor la engleza?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| stefan22 a răspuns:

Exista 3 probe:
1)Listening(proba de ascultare)- vei asculta o caseta cu un mic fragment in engleza, iar pe baza acelui text vei raspunde la cateva grile(este foarte usor)
2)Writing(proba scrisa):Vei avea de facut un eseu, scrisoare etc cu un anumit numar de cuvinte si o anumita tema(pentru proba asta trebuie sa iti repeti tipurile de eseuri in engleza si structura acestuia).
3)Speaking(proba orala):Vei extrage un biletel, vei avea timp 15 minute sa te gandesti si sa iti scrii pe o ciurna niste idei referitoare la tema extrass(ca la romana), apoi vei vorbi liber.
Calificativele sunt in ordine crescatoare urmatoarele:A1, A2, B1,B2

| stefan22 a răspuns:

@LoLZeroLovesEveryone iti pot spune cu siguranta ca eu unul luni voi da si listening, am fost, am vazut listele si am aflat ce si cum.Si este adevarat, inca nu am trecut prin proba ca sa ii pot spune exact ce se da... i-am spus exact ce mi-au spus profesorii mei de engleza inainte sa termin liceul. Oricum mersi de informatii caci ma ajuta si pe mine.Numai bine!

| paulsefuteinbazadedate a răspuns:

@stefan 22 am dat si eu acest test cu cateva saptamani in urma si nu am avut "Listening". Am avut doar 4 subiecte de gramatica fiecare cu 15 sub-puncte(1 punct fiecare), 10 puncte oficiu, fara compunere.
La proba orala am extras un bilet pe care aveam un text si trebuia sa raspund la 4 intrebari; 3 erau pe baza textului iar ultima te intreba ce ai face daca te afli in situatia personajului din text(asta mi-a cazut mie) insa cativa colegi au avut de vorbit despre genul lor preferat de muzica, despre arta etc.