| anonim_4396 a întrebat:

Ce tipuri de serpi traiesc in Romania? Unde se gasesc cei mai periculosi?

34 răspunsuri:
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Din ceea ce am trait (venit, vazut, fugit), in zona Baile Herculane, vipera cu corn. Brrrrr!

| Brotacelu a răspuns:

Cei mai periculosi se intalnesc in PNR (Parcul National Retezat) specia se numeste Vipera comuna(Vipera berus), Vipera ammodytes si Vipera ursinii

iar neveninosi sunt multe tipuri, sarpele de casa, de apa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Romania familia Viperidae este reprezentata de 3 specii si in total de 5 subspecii iar unii cred ca mai sunt prezente inca 2. Acestea sunt:
-Vipera comuna, Vipera Neagra sau Naparca(termen total nepotrivit)-Vipera berus berus, iar unii specialisti suspecteaza si existenta subspeciei Vipera berus bosniensis.
-Vipera cu Corn, Vipera cu Nas, Naparca cu Corn, Naparca cu Nas-Vipera ammodytes ammodytes si Vipera ammodytes montandoni.
-Vipera de stepa-Vipera ursinii renardi
-Prezenta Viperei de Faneata-Vipera ursinii rakosiensis este acum nesigura.
-Vipera ursinii moldavica este rezultatul incrucisarii celor doua subspecii mentionate anterior.

Un articol detaliat poti citi aici:http://ro.greenmedia.md/......i-529.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei mai periculosi se gasesc in veceu sarpele ****

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Retezat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Piton

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele cu clopotei
vipere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vipera cu corn la Baile Herculane

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce tipuri de serpi traiesc in romania

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In gradina zoologica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Padure

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intradevar sunt vipere la herculane insa eu impreuna cu clasa mea vizitand o manastire am vazut o vipera cu corn. Un coleg chiar i-a facut poze si le are pe hi5.Cum ea traversa drumul eu era sa calc pe ea cu inca niste colegi. A fost o intamplare infricosatoare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se gasesc in colectiv asa creed

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vipera,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratilor serpii astia de balta sau naparca cum i se mai spune sunt neveninosi, fapt dovedit de mine, ca am prins una si mi sa incrucisat de mana ma muscat dar nu am patit nimic, nici macar nu avea colti avea un fel de zimti cum are somnul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In bulgaria

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In bulgaria

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stau langa Sibiu si am vazut in fundul gradinii un sarpe lung argintiu cu tente verzi ca un pastrav.Era unul mai lung si unul mai mic. pe cel mic l-am prins si era foarte agresiv. ce sarpe credeti ca era? oare pot scapa cumva de ei ca mi-e si frica sa mai merg acolo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele de iarba, vipera de faneata, sarpele de casa, si vipera conuna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu zici ca pe tine te-a muskat un sarpe veninos si nu ai avut nimica e ceva. Dar pe mine cand ma muskat vipera neagra am stat in coma 5 zile si dupa abia o luna am inceput sa ma misk bine ...vezi ca nu prea sti sa mintzi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele de apa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elaphe quatorlineata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vipera

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vipera neagra in zona pietrele lui solomon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba in Cheiile Carasului va zic ca gasiti vipere cu colti si cu clopot garantez eu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In gradini

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In dobrogea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma uni sunt chiar idioti! Daca nu stit nu vorbiti! Nu incepeti cu raspunsuri,, In Bulgaria,, sau,, In wc,,. Daca nu va intereseaza ducetiva dracu si uitati-va la pe cartown netwark da nu mai comentati ca handicapati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vipera este veninoasa dar sansele de amuri sunt de 20 la suta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Naparca nu e Vipera neagra... se numeste Sarpele de Sticla si... in primul rand este SOPARLA. nu cautati pe net toate idioteniile. cautati in carti de specialitatewinking