| Smecherul_6735 a întrebat:

Ce trebebuie sa fac daca disck local c e plin?

18 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Click dreapta /proprietes /general/disk cleanup/ daca e full full da-i si compress files! si du-te la control panel /add or remove items si da-i si sterge de acolo!

| Petronela a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine si te sfatuiesc sa stergi jocurile instalate in C. fundita?

| CosteaVlad a răspuns:

Lucrurile stau cam aşa: Teoretic partiţia "C" este cea în care este instalat şi Windows-ul, aşadar nu o vei putea extinde, deoarece nu te va lăsa să-i faci nici un fel de modificări din secţiunea "Computer Management" (aflată în "Control Panel" -> "Sistem" -> "Instrumente de administrare" / "Administrative Tools").
În cazul în care mai ai şi alte partiţii, deschide "My Computer", dă dublu click pe una din ele, care are spaţiu mai mare, şi creează acolo un director numit "Program Files" (click dreapta undeva pe spaţiul ăla alb -> "New folder", pe care îl denumeşti "Program Files").
După ce faci treaba asta, intrii în Control Panel, secţiunea "Add or remove programs", şi dezinstalezi antivirusul, messenger-ul, şi toată turma de programe de genu, pe care le vei reinstala ulterior, dar de data aceasta în subdirectorul "Program Files", aflat pe partiţia D sau E (acolo unde ai creat directorul). Messenger-ul, chiar dacă îl vei dezinstala, nu vei pierde arhiva, (în cazul în care ai setat să ţi-o salveze). După ce îl dezinstalezi te duci în "C" -> "Program Files" -> Yahoo -> Messenger, dai click dreapta pe directorul "Profiles", alegi "Cut", mergi în "My Computer", -> D / E ->"Program Files" -> "Yahoo" -> "Messenger", dai click dreapta undeva pe spaţiul alb şi alegi "Paste".
Poţi de asemenea încerca şi o mică curăţare a partiţiei "C", dând click dreapta pe aceasta, selectezi "Properties" şi dai click pe "Curăţare disc" / "Disk Cleanup". Ulterior mai poţi şterge ceea ce nu îţi mai este folositor din acea partiţie.
Cam asta ar fi.
Baftă happy

| CosteaVlad a răspuns:

@danco s-ar putea să ai dreptate. Eu m-am referit strict la modificare partiţiilor prin folosirea opţiunilor puse la dispoziţie de windows în acest sens. Nu am luat în calcul posibilitatea folosirii şi a altor programe. Îmi cer scuze. happy
O seară frumoasă!

| Aero a răspuns:

@danco, ai dreptate, dar oare Smecherul se descurca cu Partition Magic? cum zicea si vlad, ideea e sa rezolvam problema fara a apela la alte programe.
Disk Cleanup are cele mai multe voturihappy
Sau manual poti intra in acest folder:
Start-->Run-->%temp%-->OK
Stergi tot ce e acolo.
Apoi Click dreapta pe My Computer-->System Restore-->Turn Off

In special System Restore(dezactivat) elibereaza cel mai mult spatiu. Chiar si in folderul Temp cine naiba stie ce se ascunde...

| pengu a răspuns:

Daca ai pus fisiere in C, atunci muta-le in D, sau pune-le pe cd-uri, iar cele care nu-ti mai trebuiesc sterge-le; iar jocurile pe care le-ai instalat in C, dezinstaleaza-le si reinstaleaza-le in D. cel mai bine e sa nu umbli in partitia cu windows-ul tongue

| Laura a răspuns:

Sa mai stergi chestii din el happy

| cornel a răspuns:

Sa nu mai bagi nimic acolo

| Elyxx a răspuns:

Sa mai stergi din foldere

| tiby93 a răspuns:

Sa stergi tot ce nu iti mai folosestehappy, sa vezi cum se goleste la jumatatelaughing

| zerozero a răspuns:

Instaleaza Ccleaner pentru a sterge fisierele temporare si mai dezinstaleaza unele programe mari care nu le folosesti.

| danbnz a răspuns:

Mai goleste din el, mai sterge din programe ce nu-ti sint de folos... daca nu ai aia 15% liberi din el nu poti sa defragmentezi si o sa inceapa sa mearga din ce in ce mai greu

| danco a răspuns:

Sa stergi manelele gretoase si jocurile tampe de pe el.

| danco a răspuns:

Vlad_bv, cum sa nu poti extinde partitia Windows-ului? Am facut-o de 2 ori pana acum, cu Windows-ul instalat, folosind Partition Magic.

| Daiana_1431 a răspuns:

Sa stergi ce nu iti mai trebuie happy

| primaru a răspuns:

Mai stergi de pe el sau muti in altu

| ramona09 a răspuns:

Sa stergi din programe. Sau muta-le in Dlaughing sau reinstaleaza windowsulhappy

| adrian_3646 a răspuns:

Sa stergi ce nu iti e folositor si ce e folositor sa lasi.Asa am facu eu.