| Ggjsp2 a întrebat:

Ce trebuie să învăț pentru evaluarea națională la matematica ca să pot lua minim nota cinci? (vreau răspunsuri serioase!)
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| Karlson a răspuns:

Salut! Si eu sunt elev in clasa a 8a si cred ca te pot ajuta cu problema ta.
Subiectul I (algebra) este destul de usor. Ar trebui sa stii mediile(media aritmetica, geometrica si aritmetica ponderata), regulile de calcul prescurtat, calcule cu numere din multimea numerelor intregi, etc. Uita-te peste teste de antrenament publicate pana acum, ar trebui sa gasesti cateva modele de exercitii. Daca faci tot subiectul I corect, ai 30 de puncte, iar cu cele 10 din oficiu, ai 40. Fiecare exercitiu de la subiectul I are 50 de sutimi (0, 5p), asa ca ar fi bine sa nu pierzi nimic aici.`
Subiectul al II lea (geometrie) este mai dificil, dar nu foarte. In general trebuie sa stii notiunile de baza de la patrulatere, triunghiuri, cerc si trebuie sa inveti sa lucrezi cu unghiuri. E putin mai complicat, dar se poate invata. Daca faci tot subiectul al II lea corect, ai inca 30 de puncte, deci 70 de puncte. Iei nota 7 destul de usor. La fel ca la subiectul I, aici fiecare exercitiu are 50 de sutimi.
Subiectul al III lea (algebra si geometrie) e destul de complicat. Trebuie sa inveti foarte multe lucruri, dar cele mai usoare exercitii sunt 1, 2(a) si 3. La primul punct sunt doar probleme care se rezolva cu ajutorul ecuatiilor sau sistemelor de ecuatii, la punctul doi ai o expresie algebrica E(x), iar subpunctul a, de obicei, te pune sa o simplifici (aici te ajuta foarte mult formulele de calcul prescurtat, asa ca devin obligatorii de stiut), la exercitiul 3 ai functii. Ele par complicate, dar sunt chiar foarte usoare. Cred ca intr-o zi le poti invata. Punctul 4 si 5 au legatura cu geometria plana. Aici sunt multe de spus, sunt foarte multe notiuni pe care trebuie sa le stii. Iar la punctul 6 ai geometrie in spatiu. Aici, punctul 6 ai putea sa-l faci. In mare parte ar trebui sa stii cum se afla o apotema intr-un patrat, triunghi echilateral, piramida patrulatera/triunghiulara, aria si volumele corpurilor geometrice si cam atat.
Trebuie sa stii cateva teoreme importante, cum ar fi:
- Teorema unghiului de 30 de grade
- Teorema lui Pitagora (si reciproca)
- Teorema lui Thales
- Teorema Fundamentala a Asemanarii
- Teorema Celor 3 Perpendiculare
Obligatoriu de stiut sunt functiile trigonometrice. Acestea se aplica doar in triunghiul dreptunghic.
In caz ca nu stii sa faci un exercitiu de la geometrie sau de la algebra, tu scrie acolo tot ce stii tu pentru ca e posibil sa-ti puncteze ceva.
Stiu ca sunt multe de invatat, dar ar fi trebuit sa te pregatesti din timp, dar nu-i problema. Cauta pe Youtube canalul Pauza de Mate. Este o profesoara de matematica care explica EXCELENT lectiile de matematica si iti va fi foarte mult de ajutor.
Succes la invatat!

| alexiaamihaela a răspuns (pentru Karlson):

Mulțumesc frumos, chiar mi-a fost de ajutor!

3 răspunsuri:
| AlaSwek a răspuns:

Hey.
Ca sa asiguri nota 5 la evaluarea națională trebuie sa inveti Metoda de rezolvare a primelor exerciții.

| saftaiiustin a răspuns:

Materia matematica