| minime3 a întrebat:

Ce trebuie sa stii cand vrei sa scrii o carte? Mai exact un roman? A scris cineva de pe aici? Cum v-a fost experienta? Multumesc!

13 răspunsuri:
| NonZarek a răspuns:

Eu am scris un roman și e în faza de editare, dacă vrei sa discutam mai amănunțit, scrie-mi un mesaj privat cu Instagramul tău.
Well, pentru a scrie o carte (indiferent ca e roman sau carte scurta) nu ai nevoie de nimic altceva decât de creativitate și pasiune, (și sa fii harnic desigur) asta e tot, cine îți spune ca ai nevoie de altceva, te minte. Faza e ca trebuie sa îți stabilești un punct și sa nu te dai bătut, fiindcă vei întâmpina momente în care pur și simplu simți ca nu mai poți și vrei sa renunti, dar atunci trebuie sa muncești mai mult și vei reușii.
Acum depinde și ce fel de carte scrii, dacă e pentru domeniul medicinei sau istorie, trebuie sa studiezi mult, sa fii la punct cu totul, fiecare detaliu și sa știi bine despre ce scrii. Dar dacă e ficțiune și scrii o poveste inventata de tine, nu îți trebuie altceva decât ce am spus mai sus, creativitate și ambiție fiindcă scrierea unei cărți e un proces lung și anevoios.

| minime3 explică (pentru NonZarek):

Multumesc din suflet, m-ai ajutat mult! Eu vreau sa scriu un roman al experientei (poveste de dragoste), in genul Maitreyi de Eliade, de fapt ca un jurnal in care sa povestesc o poveste de dragoste pe care am trait-o. Stiu ca trebuie sa incepi cu cuprinsul; am scris unul, insa dupa ce l-am vazut peste o luna mi s-a parut penibil, n-am inspiratie la cuprins, povestea stiu cum trebuie sa decurga, insa trebuie sa pleci de la o baza. Sunt in dificultate. Multumesc inca o data!

| minime3 explică (pentru NonZarek):

N-am Instagram din pacate!

| sabin89 a răspuns (pentru NonZarek):

Chiar aş fi curios să ştiu cât timp i-o fi luat unui mare scriitor să-şi scrie romanul; de ex., lui Victor Hugo să scrie Mizerabilii...sau oricare altul (Al. Dumas - Contele...). Şi cât efort au depus. Au avut şi ei momente de impas, să se gândească să renunţe (?)

| minime3 explică (pentru NonZarek):

In cat timp ai scris romanul? Eu as vrea sa il scriu si sa il si public anul acesta, cu voia Domnului.

| NonZarek a răspuns (pentru minime3):

Trebuie sa îți pui întrebări, de ce a făcut asta? Cum va face? Când, cine, etc, și trebuie sa stai mult sa gândești posibile scene. Scriele pe foaie, toate ideile și astfel vei face baza. Și eu aveam probleme de genu, aveam idee despre final, dar nu știam ce sa scriu la mijloc sau început însă pe parcurs, inspirația a venit singura, trebuie doar sa te concentrezi și sa îți acorzi timp.
Eu am finalizat romanul în 3-4 luni. Dar scriam zilnic (făceam pauza poate o zi/2), iar cu publicatul, dacă ai noroc, pe la sfârșitul anului poate îl public fiindcă durează foarte mult tot procesul, și mai trebuie sa găsești și o editura care sa accepte (asta dacă nu vrei sa publici independent)

| NonZarek a răspuns (pentru sabin89):

Nu știu cât ar fi putut dura, însă știu ca oricine a întâmpinat momente în care doreau sa renunțe, suntem oameni, însă ce ne diferențiază de ceilalți este dorința de a nu renunța. Iar efort, la fel, au depus 100% pentru a ieșii ceva frumos și de calitate, altfel, în orice lucru dacă nu depui munca și pasiune, nu va ieșii.

| sabin89 a răspuns (pentru NonZarek):

* ieşi happy un singur i

| minime3 explică (pentru NonZarek):

Multumesc!

| NonZarek a răspuns (pentru minime3):

Cu plăcere

| NonZarek a răspuns (pentru sabin89):

Mulțumesc!

| minime3 explică (pentru NonZarek):

Editura trebuie platita?

| NonZarek a răspuns (pentru minime3):

Da, editura la care am încheiat contractul a solicitat o plata (a fost destul de ieftin, 600 lei) însă dacă ai norocul ca o editura mare din România sa îți acorde atenție, atunci nu va trebui sa plătești nimic.