| Petrut360 a întrebat:

Ce zone din Romania sunt zone de orogen in afara de munti si ce zone sunt de platforma, in afara de campii? Altfel spus, ce podisuri si dealuri, depresiuni sunt zone de orogen sau de platforma?

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Pod. Mehedinti e zona de orogen carpatic, la fel si Subcarpatii. Masivul Dobrogei de nord e zona de orogen hercinic iar Pod. Casimcei e zona de orogen caledonian.
Pod. Moldovei e zona de platforma ( Platforma EstEuropeana ). La fel Pod.Getic ( Platforma Valaha ).