| ChristinneVonD a întrebat:

Cea mai mare tara producatoare de bumbac din lume?

Răspuns Câştigător
| solumaam a răspuns:

Ordinea productiei si exportatori mondiali de bumbac se prezinta astfel: SUA, China, CSI, India, Pakistan, Sudan, Brazilia, Turcia, Egipt.

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Statele Unite ale Americii (SUA)

| anutzica001 a răspuns:

In Romania se importa din Turcia, Egipt, Sudan bumbacul cu lungime medie reprezentand ponderea cea mai mare in importul nostru de bumbac si bumbac cu lungime lunga din Egipt, Sudan, Siria.

In Uniunea Europeana, productia de bumbac se concentreaza aproape in totalitate in anumite regiuni din doua tari mediteraneene — Grecia si Spania. Grecia este principalul producator de bumbac din Europa, cu aproape 380 000 de hectare destinate acestei culturi. Spania dispune în 2007 de o suprafata cultivata cu bumbac de aproximativ 63 000 de hectare. Portugalia nu mai cultiva bumbac, iar Bulgaria produce cantitati foarte modeste. In general, bumbacul se cultiva in zone deosebit de defavorizate, cu putine alternative de ocupare a fortei de munca, si care continua sa se numere printre regiunile acoperite de obiectivul "Convergenta" pentru perioada 2007-2013.

In Grecia, suprafata cultivata s-a redus cu 11 %, iar cifrele de productie au scazut in proportie similara din cauza conditiilor climatice nefavorabile si, in principal, ca urmare a aplicarii reformei din 2004.

In Spania, efectele aplicarii regimului actual au antrenat schimbari in sectorul bumbacului mult mai radicale decat cele din Grecia. Andaluzia, principala regiune producatoare de bumbac a Spaniei, a pierdut in numai doua campanii agricole 30 % din suprafata cultivata si 65 % din productie, care a scazut de la 347 000 de tone de bumbac recoltat in 2004 la 130 000 de tone in 2007. In ultimii doi ani, 30 % din producatori au abandonat aceasta cultura. Aceasta scadere a productiei face ca mentinerea celei mai mari parti a industriei bumbacului din Spania sa nu fie viabila pe termen scurt, lucru care va avea un impact substantial asupra industriilor de egrenare si asupra utilizarii mainii de lucru in exploatare.

Comisia si-a anuntat de curand intentia de a studia posibilitatea includerii bumbacului in anexa I a Regulamentului nr. 510/2006 al Consiliului privind protectia indicatiilor geografice si a denumirilor de origine ale produselor agricole si alimentare. Includerea bumbacului in acest regim de protectie ar putea reprezenta un instrument util pentru multi producatori care incearca sa sporeasca valoarea adaugata a productiei lor pentru a face fata provocarilor unei piete deschise deosebit de competitive si pentru as putea asigura un venit echitabil prin intermediul pietelor.

Productia comunitara reprezinta numai 2 % din consumul mondial de bumbac si se situeaza cu mult in urma marilor producatori (SUA, China, India). Prin urmare, Uniunea Europeana nu contribuie la stabilirea preturilor acestei materii prime la nivel international, iar sprijinul comunitar acordat producatorilor de bumbac nu duce la denaturarea concurentei.

| RoxxuInna a răspuns:

Cred ca este China

| Zøєy a răspuns:

China Sau India...