| Anca15 a întrebat:

Ceau!
Pe marti imi trebuie la un concurs de religie:
-O compunere pe o foaie A4 cu titlul,, Copilul in familie"
-O poezie
-Un desen (sa aiba legatura cu religia...profesoara ne-a dat exemplu: Un copil la botez. Ce sa desenez)

Si normal ca toate trebuie sa le fac eu!
Ceva poze, poezii sau compuneri?
Fundaaa!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| ContCuIntrebariCiudate a răspuns:

Poezie :

In veci Scriptura Sfanta
Eu nu voi parasi,
In ea gasesc eu pace
Si numai bucurii.

In ea-ntalnesc iubirea
Parintelui Ceresc,
In Iisus Salvatorul,
Mielul Dumnezeiesc.

Cand am ispite grele
Si ochii cand imi plang,
Alerg la ea intruna,
Cu ea toate inving.

Cand pierd a mea carare,
De lume inselat,
La Iisus ea ma-dreapta
Si iarasi sunt scapat.

Ea e a mea lumina,
Dreptate si comoara,
Ca ea nu e nici una
Chiar lumea de-nconjori.

In ea ma-ncred intr-una,
Izvor de viata e,
Cu ea eu voi ajunge
In a mea patrie.

compunere:

Amintirea copilului

amintiri din copilarie umorul si ironia ion creanga ion creanga a fost un mare scriitor clasic roman ale carui principale caracteristici sunt geniul povestirii, umorul si farmecul limbii. in opera sa, faptele reale capata adesea dimensiuni fabuloase, iar cele fantastice sunt aduse la proportiile unor intamplari obisnuite. cea mai importanta scriere a sa este " amintiri din copilarie " care pe fundalul satului moldovenesc din prima jumatate a sec. al xix - lea infatiseaza unul din marile personaje ale literaturii universale, nica a lui stefan a petrei ciubotariul, din satul humulesti. tema operei este copilaria cu toate aspectele ei a unui baiat din mediul satesc, din satul humulesti din moldova. scriitorul evoca in acest fragment locul nsterii, casa parinteasca, chipul luminos al mamei precum si viata de familie a primilor ani de viata. el isi aminteste cu duiosie de intamplarile fericite ale copilariei pe care le retraieste ca un om matur. copilaria cea lipsita de griji, plina de farmecul si hazul copilaresc reuseste sa alunge unda de tristete pe care o resimnte povestitorul ajuns la varsta maturitatii. dupa descrierea autorului a casei parintesti ne putem da seama ca acest loc minunat a fost, inca de la nastere, universul lui nica. aici a vazut pentru prima oara chipul bland al mamei, a invatat primii pasi, aici s-a distrat pe seama pisicilor care oboseau jucandu-se cu motoceii legati de mama la stalpul hornului. desi erau o familie modesta, parintii s-au descurcat intotdeauna ajutati de copii. la momentele de amintire a jocurilor si nazdraveniilor din copilarie, scriitorul se emotioneaza si parca regreta ca timpul a trecut pe nesimtite. copilul "nica" nu cunostea neajunsurile vietii si cu timpul isi dadea seama ce frumos era atunci cand nu avea nici o grija, familia era sanatoasa, si cum nu ducea grija nimanui,...

| Florin_2297 a răspuns:

Cauta pe net asa fac si eu