| sabin89 a întrebat:

Celţii si vechii germani au fost unul si acelasi popor?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"uite, chiar aici la întrebarea asta...un categoric Nu"

dacă mi-ai fi citit postarea, tot aia am zis și eu.
Si NU mă bazez pe cunoștințe solide de istorie. Si din nou, așa cum am mai spus, TOȚI căutam pe net: mai repede sau nu, mai bine sau nu.

13 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Aici am greşit. Am vrut să premiez răspunsul lui Ray, dar am apăsat din greşeală alt 'buton'.

| RAY a răspuns:

Apropo buna intrebare, imi place ceea ce faci sa continui asa, uite asa poti incepe sa inveti si limba, cultura Germana

https://en.wikipedia.org/wiki/Germanic_peoples

https://courses.lumenlearning.com/......ic-tribes/

https://www.quora.com/Are-Celtic-people-Germanic

No, they are two separate branches. The Macro-Celts arose in the Black Forest of Germany around 4000 BC, when Iberians (originally from Spain) mixed with invading Centum Indo-Europeans from the east. The Macro-Celts later split into Celts, Italics, Ligures, and Venedi, all closely related. Some of the Ligures and Venedi went to Scandinavia and mixed there with the Balts, becoming the Proto-Germanics. But this was much later, in 2500 BC. Around the time of Christ, the Scandinavians conquered the Celts of Germany, who began to speak a form of the invaders’ language. These people became the Germans of Germany that we know today. As you go south to north in Germany, the amount of Celtic heritage decreases. The Bavarians have a lot of Celtic blood, but the Lower Saxons have mostly Scandinavian blood.

To answer your question, Celts and Germans are quite different. Germanics are actually more related in language to Balts and Latins than they are to Celts. They are all dialects of Proto Indo-European, but they became separated from each other very long ago.

| sabin89 explică (pentru RAY):

Bună informaţia asta. Apropo, văd acolo ceva despre Low Saxony. Mi-am pus întrebarea de ce i s-o zice Low, pentru că în realitate ea este sus, adică mai spre nord faţă de Saxonia aia de lângă cehi, cu capitala parcă la Dresda.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Hauptmeyer: "Termenul de Saxonia Inferioară a apărut deja acum 700 de ani, în legătură cu Cancelaria Reich-ului. Trebuie să vă imaginați asta, deci în Mainz vă gândiți cum ar putea fi organizată Germania de Nord. Și din moment ce titlul electoral al Saxoniei a migrat în Saxonia, unde sasii trăiesc acum, cineva nu știa cum să diferențieze: Dacă ar continua să se numească zona vechea așezare a sașilor, și anume Saxonia Inferioară, Saxonia Inferioară? Apoi a venit ideea de a numi acest oraș Saxonia de Jos. Și așa Saxonia Inferioară a fost un termen colectiv de la sfârșitul Evului Mediu. Ori de câte ori nu știm exact cum să numim diferitele regiuni, state, țări etc. în nord-vestul Germaniei, atunci se spune că Niedersachsen. "

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Originea numelui Saxonia Inferioară este destul de complicată și nu atât de ușor de înțeles. Acesta variază de departe înapoi în istorie. Voi încerca să-ți explic cât mai clar posibil fără a uita lucrurile ori.
Deja în jurul anului 150 după Hristos este menționat tribul sașilor. Această tulpină a din secolul al 7-lea, a extins dominația sa în Germania de Nord Vest. Sașii stabilit în asociații libere în regiune între Ems și Elba, care este în cameră, care mai târziu a fost numită Saxonia Inferioară. Ultimul ducele real al Saxoniei a fost Henry Leul a Casei Guelph. Cu toate acestea, el a pierdut 1, 180 titlul de la Duke într-un litigiu cu împăratul Frederic Barbarossa. Căderea prinților Guelph a însemnat, de asemenea, dezintegrarea finală a Ducatului Saxonia.
Numele Saxonia „rătăcit" din cauza legii electorale Regele 1356 alocarea neangajate pentru familia nobilă a Askanier (și mai târziu Wettin) cu aceste centrale în susul râului la Germania. Prin urmare, există, de asemenea, starea de Saxonia. Numele Saxonia Inferioară blocat în camera noastră și a fost în uz comun în secolul al 19-lea.
O stare de Saxonia Inferioară a existat numai de la 1946th
Așa cum am spus: Nu este atât de ușor de înțeles, dar eu încă mai sper că te-am ajutat.

| sierra1 a răspuns:

Astăzi, prin „celti" sunt descrise de cele mai multe ori popoarele și limbile din Irlanda, Scoția, Țara Galilor, Cornwall, Insula Man și regiunea Bretania din Franța.

vechii germani - pe teritoriul Germaniei

| sabin89 explică (pentru sierra1):

Mă refer la originea lor. Sau cel puţin la vremea când Iulius Cezar ocupa Galia.

| NLS a răspuns (pentru sabin89):

Nu se stie chiar sigur, dar da, conform unor istorici - celtii au salasluit pe teritoriul Europei, cu precadere pe teritoriul Austrieisi Germaniei de astazi.

In jurul anilor 450 e.n. au migrat spre alte teritorii, majoritatea spre partea de vest, dar au ajuns si pe teritoriul actual al Poloniei, al Fantei, Spaniei si Ungariei.

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Fii sigur că niciun istoric doxat n-o să-ți răspund la intrebare. TOȚI căutam pe net (mai repede sau nu, mai bine sau nu) - fă și tu la fel!

| sabin89 explică (pentru sierra1):

Totusi, unii oameni cunoscători în ale istoriei sunt în măsură să dea raspunsuri categorice. Uite, chiar aici la întrebarea asta sadrian46 a spus un categoric Nu. Probabil se bazează pe ceva cunostinţe temeinice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic Celtii si vechii germani provin din acelasi popor.
Diferenta consta ca Germanii populau partea nordica a europei, Pen. Scandinavica.
Celtii se intindeau pe zone vaste prin toata europa, Celtii erau mai mixati, inghitind diferite grupuri mai mici de popoare europene.
Celtii se intindeau pana in Anatolia, In Transilvania s-au facut multe descoperiri archeologice atribuite celtiilor.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Pe ce te bazezi când spui că provin din acelasi popor?