| anonim_4396 a întrebat:

Cica a zis un tip ca "Biserica se intemeiaza pe faptul ca aproape toate cercetarile moderne despre Iisus nu sunt cunoscute publicului".
Chira asa o fi? Oare ce a vrut sa spuna?

6 răspunsuri:
| scootsie a răspuns:

Cercetarile moderne despre Isus nu sunt cunoscute de acea persoana, pentru ca nu studiat nimic cu privire la asta...Sunt multe carti, studii, documente care atesta veridicitatea nasterii si
trairii lui Isus in chip de om pe acest pamant din punctul de vedere al modernistilor... Cercetatori renumiti au atestat adevarul
acesta... Dar ca sa afli mai mult, trebuie sa cauti cu toata dorinta de a gasi ceea ce cauti...Iti recomand o carte deosebita "Marturii care cer un verdict" de Josh Mcdowell,,, asta ce mi-a venit acum in minte, dar daca intri pe site-ul librariilor crestine poti gasi multe alte documentarii foarte moderne si reale...Eu sper sa ai harul de a-L cunoate pe El si sa cauti parerile celor care iti vor relata adevarurile biblice care iti vor fi folositoare cat vei trai si apoi in vesnicie! Ma rog ca sa ai parte de asta!

| alexam a răspuns:

Pai daca e sa o iei asa... Nimeni nu stie nimic despre nimic! E ca aia: never say never! Dar deja ai spus! Problema e ca unii sunt fanatici, altii sunt moderati, altii deloc religiosi! La urma urmei trebuie sa crezi si sa faci atat cat poti si cat te reprezinta ceva anume! Cercetari moderne, ce pot sa insemne asta? Ca daca e modern, crezi ca poate dovedi astfel incat sa vezi LIVE ca Iisus nu exista!? IMPOSIBIL! Nu cred ca exista masina de intoarcere in timp, acum 2000 de ani, asa ca...si mai ales exista riscul sa ma lase pe acolo :rolling on the floor Fiecare crede ce si cum vrea! Ca si mine, ca si tine... Eu nu stau sa rastalmacesc prea mult vorbele sau informatiile. Ce iti vine prima oara in minte, aia e VALABIL si ADEVARAT pentru tine in legatura cu un subiect anume. big grin

| zuzulina a răspuns:

Ca stiinta ascunde de noi cercetarile si descoperirile legate de religie pe care o apara biserica, stiinta si biserica au fost tottimpul intr-un fel de cearta, stiinta evolua iar biserica stagna. Daca stiinta nu arata noi trebuia sa credem in breligie adica biserica.

| floricel_5586 a răspuns:

Nu inteleg ce a vrut sa spuna tipul asta. adica cercetarile moderne sunt facute si ascunse de cine? Biserica a fost intemeiata in sec 1 d Hr si se bazeaza pe Invierea Mantuitorului! Incercari de distrugere a bisericii au fost inca de atunci, sunt si acum si vor fi atata timp cat vor exista necredinciosi.Asa ca nimic nu e nou

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sexule, tocmai am citit in ziare. ro o stire cum ca ar fi fost gasit chivotul marturiei, disparut in timpul robiei poporului lui israel in bavilon.este in etiopia. daca este adevarat inseamna ca multe sunt adevarate. ce ma intriga este ca acest chivot avea niste puteri foarteeee...vezi si tu pe google.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum supersx?! Tu, crezi in asa ceva? Doamne fereste! Nu se poate, eu nu cred. Tu crezi?