| Vernusio a întrebat:

Oare lui Iisus ii place cum a ajuns omenirea si biserica in ziua de azi?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La iisus nu i-a placut biserica vreodata sau preoti nici omenirea, daca i placea nu se sacrifica

| milan9 a răspuns (pentru RAY):

Ray, te stiam provocator dar nu tendentios la extrema... sad

Cum sa nu-i "placa" PREOTIA CRESINTA, daca tocmai El A INTEMEIAT-O? thinking thinking

- NOUL TESTAMENT despre preoţii ACESTEI RELIGII: happy happy
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit." ETC... etc.

| RAY a răspuns (pentru milan9):

A intemeiat pe naiba el vreo religie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica ca ii place, altfel ar face ceva, ca doar e atotputernic nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Esti prost,daca poti face un locu asta nu inseamna ca trebuie sa si l faci! Eu pot ucide un om dar nici o data nu voi face asta! Si in plus, omul e liber sa faca ce vrea, asa a fost dat de dumnezeu, sa si aleaga calea pe care va merge, nu mai indoctrina lumea ma ratatule! Ce ai facut tu sa l vezi pe Dumnezeu? Nimic!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da l ai vazut tu si ti a explicat tie ce si cum?

| Nilsson a răspuns:

Mesajului lui Iisus pentru noi s-ar potrivi cu mesajul pentru biserica din Laodiceea din Apocalipsa 3:14-22

``14. Ingerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: "Iata ce zice Cel ce este Amin, Martorul credincios si adevarat, Inceputul zidirii lui Dumnezeu:
15. "Stiu faptele tale: ca nu esti nici rece, nici in clocot. O, daca ai fi rece sau in clocot!
16. Dar, fiindca esti caldicel, nici rece, nici in clocot, am sa te vars din gura Mea.
17. Pentru ca zici: "Sunt bogat, m-am imbogatit, si nu duc lipsa de nimic", si nu stii ca esti ticalos, nenorocit, sarac, orb si gol,
18. te sfatuiesc sa cumperi de la Mine aur curatat prin foc, ca sa te imbogatesti; si haine albe, ca sa te imbraci cu ele si sa nu ti se vada rusinea goliciunii tale; si doctorie pentru ochi, ca sa-ti ungi ochii si sa vezi.
19. Eu mustru si pedepsesc pe toti aceia pe care-i iubesc. Fii plin de ravna, dar, si pocaieste-te!
20. Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine.
21. Celui ce va birui ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupa cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie."
22. Cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul."

| Mclaren12 a răspuns:

Eu sunt convins că dacă ar fi existat i-ar fi plăcut.

Răspuns utilizator avertizat
| CristianAndrei2016 a răspuns:

Nu, nu ii place. Toti oamenii isi bat joc de biserica si de preoti. Ti-as scrie aici 10 pagini despre acest subiect.

| Condur_Mihai_1966 a răspuns:

Pai si daca a ajuns cum a ajuns El ce poate face din moment ce a lasat fiecaruia libertatea de a alege ceea ce vrea. eu am spus mai multora ca trebuie sa te mai educi si singur daca cumva o iei pe cai gresite insa modelul care trebuie urmat este Iisus Hristos fiindca el inseamna perfectiunea. cine ia alte modele il ia ca model pe diavolul. Evident putem lua ca model in viata si mari personalitati care au avut model tot pe Iisus Hristos, asta ca sa nu spuna careva ca ofer doar o singura varianta de a alege. Biserica ( ma refer la cea ortodoxa) incearca sa schimbe constiintele. Evangheliile relateaza tot timpul modele de comportament si ne arata de ce trebuie sa ne ferim ce trebuie sa iubim si ce trebuie sa inlaturam din viata noastra. daca societatea care a ajuns cum a ajuns nu da semne de redresare asta nu trebuie s-o punem in contul bisericii numaidecat. societatea moderna ofera o sumedenie de alternative care rapesc omului modern facultatea de a vedea adevarul. de-asta se vede o anumita degradare in viata de zi cu zi.

| Criszr a răspuns:

Le-ati inchis pe Dumnezeu in biserica.