| georgesur a întrebat:

Cind este ziua (intervalul de timp in care avem lumina
naturala) mai lunga la Melbourne (Australia), pe
22 decembrie sau pe 22iunie?
Cind este ziua aproximativ egala cu noaptea la Singapore?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In emisfera sudica, inclusiv in Melbourne, in 22 decembrie este ziua cea mai lunga, in opozitie cu emisfera noastra, nordica.
Daca ma gandesc bine, si la Singapore, ca si la noi, noaptea este egala cu ziua cand axa de rotatie a Pamantului este perpendiculara pe planul de rotatie in jurul Soarelui, adica in 21 martie si 21 septembrie.

2 răspunsuri:
| georgesur explică:

Raspuns corect! Dar la comentariile de jos ai o greseala:
Axa de rotatie a pamintului nu este niciodata perpendiculara pe planul determinat de orbita (planul de rotatie in jurul Soarelui)ci face un unghi de 66 gr 54 min.
La echinoctiu (21 martie, 23 sept)axa nu este perpendiculara.La solstitiu(vara/iarna), PLANUL format de axa de rotatie si centrul Soarelui este perpendicular pe planul de rotatie(planul orbitei Pamintului).
Oricum o sa-ti notez "cistigator" raspunsul happy

Bula
| Bula a răspuns:

In emisfera sudica, inclusiv in Melbourne, in 22 decembrie este ziua cea mai lunga, in opozitie cu emisfera noastra, nordica.
Daca ma gandesc bine, si la Singapore, ca si la noi, noaptea este egala cu ziua cand axa de rotatie a Pamantului este perpendiculara pe planul de rotatie in jurul Soarelui, adica in 21 martie si 21 septembrie.