| PedoBarbie a întrebat:

Cine a descoperit focul?

12 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Ion calelunga

| AlexAleex a răspuns:

Focul a fost descoperit de oamenii preistorici.

| OnuOnulică a răspuns:

Focu a fost descoperit in preistorie adica acum 10.000 de anii tongue nu cred ca stie nimeni.

| PedoBarbie explică:

Ptomeleu

| Grimmjow69 a răspuns:

Focul a fost descoperit de oamenii din preistorie.)

| drhotzu a răspuns:

Depinde conform cui... omul preistoric sau citeste legendele olimpuluiwinking

| pastru009 a răspuns:

Buna.Cei care au descoperit focul au fost oamenii cavernelor/preistorici. Oamenii din specia Homo erectus nu puteau probabil să aprindă singuri un foc. Însă ei găseau focuri aprinse de fulgerele ce loveau iarba uscată. Oamenii din această specie au învăţat să folosească focul, fapt care le-a adus mai mult control asupra vieţii lor.
Majoritatea specialiștilor consideră că omul a început să utilizeze focul cu circa 700.000 - 800.000 de ani în urmă. Dar descoperiri recente, realizate în peștera Wonderwerk din Africa de Sud, plasează această dată la circa un milion de ani în urmă. Fragmente de oase de animale arse şi ustensile din piatră care par şi mai vechi decât cele din Israel au fost descoperite în sedimentele din interiorul peşterii Wonderwerk din Africa de Sud, unde săpături anterioare au relevat deja dovezi importante ale prezenţei umane.Homo erectus este unul dintre cei mai vechi strămoşi bipezi ai lui Homo sapiens. Cu picioare lungi şi un creier mare, exemplarele de Homo erectus au populat Terra în urmă cu 1, 8 milioane de ani, cu mult înainte de apariţia omului de Neanderthal.
Antropologul Michael Chazan, de la Universitatea din Toronto, a explicat ca fragmentele descoperite din Africa de Sud sunt decolorate la suprafata, ceea ce demonstreaza ca focul a fost folosit controlat si ca nu poate fi vorba de un foc de origine naturala.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| AndreeaDiana9999 a răspuns:

Focul a fost descoperit in urma cu 300.000 mii de ani de strămoşii oamenilor din specia Homo.

| ScriptS3 a răspuns:

Buna!
Focul a fost descoperit de oamneii din preistorie.
Sper ca te-am ajutat.Pa Pa!

| alex_3858 a răspuns:

Eu cand nu stiam sa-mi aprins tigara cu doua bete...big grin

| iLoveWhiskey a răspuns:

Mama ta cand s-a dezvirginat