| Asasinnnn a întrebat:

Cine a fost inainte oul sau gaina laughing rolling on the floor funda cine imi rasp...winking

Răspuns Câştigător
| RфZaημtzα a răspuns:

Este o enigma.

18 răspunsuri:
| Joanne a răspuns:

Daca te referi doar la oul de gaina, iti spun parerea mea.

Stim cu totii ca exista doua teorii ale crearii acestei lumi. Pe noi ne intereseaza crearea organismelor.

Teoria evolutionista sustine faptul ca, de la organisme celulare s-a ajuns la oameni prin evolutia acestora. Asadar, daca aceasta ar fi adevarata, gaina ar fi fost prima.

Teoria creationista spune ca oamenii au fost creati de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lui. Creand oamenii, El a creat apoi si animanele. Asadar, gaina a fost prima, in caz ca aceasta teorie este adevarata.

Ca si concluzie, prima a fost GAINA. happy

Sper ca ai rezolvat aceasta enigma.

| JesterRO a răspuns:

Gaina, pentru ca oul nu are proprietatile necesare pentru a concepe o fiinta vie. Oul e doar o coaja de calciu in mare parte.
Fiintele s-au dezvoltat din microorganisme, chestii mici de tot care aproape nici nu se vedeau cu ochiul liber, s-au dezvoltat in mamifere, adica animale care dau nastere prin pui vii, nu prin ou. Apoi, banuiesc ca au aparut si animalele care dadeau nastere prin ou.

| Mony a răspuns:

Sunt de parere ca prima data a fost Gaina pntru ca in Biblie scriie ca Noe a luat in arca sa si gaina...dar unii cercetatori au alta parere ...am gasit un articol S-a gasit raspunsul la una dintre cele mai vechi intrebari filozofice.

Ce a fost prima data? Oul sau gaina?
Un filozof, un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.

Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la
concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

| RфZaημtzα a răspuns:

Multumesc pentru fundita si aprecierea ta!

| TraficantaDeVisee a răspuns:

Eu zic ca gaina dar Dumenzeu a dat-o asa cum este apoi ea s-a inmultit prin oua funda?

| BipBip a răspuns:

Oul fiidca dinozaurii faceau oua si din dinozaurii aia zburatori s-a nascut gaina dupa cateva transformari.Era parca pe discovery.Corect?

| lusiii a răspuns:

Oul pentru ca din ou a iesit puiul care a crescut si s`a facut gaina!happy

Răspuns utilizator avertizat
| XxSweetDreamxX a răspuns:

Gaina,deoarece oul il face gaina nu oul face gaina pentru ca nu are cum ca oul sa faca gaina(chiar daca din ou se face gaina). Daca gaina nu ar fi fost prima nu ar fi existat ou. Daca oul ar fi fost primul? nu are cum pentru ca oul nu cade asa din cer...gaina il face...Deci,in final GAINA e prima.

Funda?

| NicoleSova a răspuns:

Gaina, si de unde a aparut gaina? dumnezeu a creat-o

| andreea_5200 a răspuns:

Oul si sitiam si un film despre chestia asta

| MARRRRRYYA a răspuns:

Gainarolling on the floor

| Cristian1994 a răspuns:

Dumnezeu a creeat prima data gaina...deoarece sa faca oua sa dea fiinta altor gaini.Multumesc!

| acestaesteunnume a răspuns:

Oul!
de ce?
pentru ca eu cred ca Dumnezeu a incalzit oul si s-a facut puisor, a crescut mare puisoarul...
Dumnezeu a mai facut un ou care gaina l-a clocit!(gaina este oul care Dumnezeu l-a incalizt prin miraculoasele sale puterihypnotized )
apoi a ineput era omleteilaughing

| Asasinnnn explică:

SPer sa nu va suparati dar eu raman la parerea ca e inca o enigma... scuze. DAca asi putea vasi da funda la toti sad

| Jujudupiy a răspuns:

Eu cred ca prima a fost gaina fiindca sa oat si a facut oul, dar noi nu stim exact ce a creat primul Dumnezeu dintre ou si gaina.

| turcanable a răspuns:

Gaina