| anonim_4396 a întrebat:

Cine a inventat cosmosul?/ dar pamantul?
dar viata?

17 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Universul cum il stim noi acum a inceput la BigBang acum vreo 16 miliarde de ani. Atunci s-a format spatiul si timpul. E ilogic sa te intrebi daca a fost ceva inainte de asta pentru ca nu avea cum sa fie ca nu exista timp inainte. De ce s-a intamplat asta sau ce/cine e responsabil inca nu stim. Nu exista niciun raspuns care sa aduca dovezi in sensul asta.
Pamantul, ca planeta, s-a format din acumularea de gaze si alte minereuri acum 4.5miliarde de ani. http://www.youtube.com/watch?v=2aklZa8BWhE aici poti vedea exact si cum.
Iar viata a aparut tot atunci la inceput din atmosfera primordiala. Procesul se numeste abiogeneza. http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis
Exeprimentul lui Miller–Urey din anii '50 a reusit sa creeze prmii compusi chimici primordiali necesari evolutiei vietii pe pamant.
http://en.wikipedia.org/wiki/Miller-Urey_experiment
Apoi, totul a evoluat conform selectiei naturale pana in momentul de fata.
O alta observatie interesanta este ca 99% dintre toate speciile care au existat vreodata pe pamant au fost extinse in vremurile indepartate datorita eruptiilor vulcanice puternice, schimbarii climatice sau prabusirii de asteroizi.

| Zoombe3 a răspuns:

Cosmosul a existat din totdeauna, nu exista masura de timp pentru cosmos, galaxia noastra s-a format la marea explozie numita "Big Bang" iar viata pe paman s-a dezvoltat de la o celula in momentul aparitiei apei pe Pamant.
Sau totul a fost creat de Dumnezeu, dar mi se pare ciudat ca nu are nimeni date concrete despre asa ceva, este ca si cum ti-ai ghida viata pe spusele unei ghicitori in cafea, totul tine de educatie, cultura, si incredere.
sunt pareti impartite si fiecare e liber sa creada ce vrea, acum tu vei crede ideea ca-ti va fi mai convenabila. Oricum eu nu consider lucrul asta o prioritate in viata.

| selef a răspuns:

Ori Dumnezeu ori Big-Bang.

| sese a răspuns:

Cosmos =univers.In urma Bing-Bangului s-a nascut universul (cosmosul) cunoscut.Prin urmare nu l-a inventat nimeni i-a dat nume (omul).

| NimeniCuActe a răspuns:

Dumnezeuhappy. Si nu le-a inventat, ci le-a creat.

prfml
| prfml a răspuns:

Este o curiozitate care ne macina pe multi, as vrea sa iti raspund dar sunt atatea de multe opinii, in asa fel incat nu sti careia sa ii dai crezare. PS Sunt genul de om care ii plac discutiile pe aspectul asta, am postat si eu o intrebare asemanatoare recent. Cu acordul si placerea ta putem sa stam virtual de vorba pe tema asta in particular.

| valsulnorilor a răspuns:

Dumnezeu e creatorul a tot si a toate. A creat cerl, a creat pamantul, din lut la creat pe Adam si pe Eva.Probabil ca coasta de drac ia montato Evei la prima revizie postgarantie.

| gabriel_7188 a răspuns:

Eu unul prefer sa cred ca am fost creat de Dumnezeu, la fel ca si pamantul...se spune ca aceasta teorie nu are suport stiintific, dar daca analizati mai bine nici cea evoulutionista nu are suport ci se bazeaza doar pe niste presupuneri venite de pe urma unor cercetari. Cum am spus prefer sa cred ca am fost creat de Dumnezeul Atotputernic si ma indoiesc ca lumea a aparut din nimic...la urma urmei oamenii ar fi trebuit sa evolueze de multa vreme daca acea teorie ar avea un suport real...insa modificarile fizice suferite dupa foarte lungi perioade de timp sunt chiar nesemnificative... este o fraza in biblie " tot ce a fost va mai fi si nu este nimic nou sub soare"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Extraterestriilaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu, creator al cerului si al pamantului, vazutelor si nevazutelor...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu
!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

happy Dumnezeu a inventat totul pamantul universul si tot asa... dar pe Dumnezeu cine la inventat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot a facut dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pamintul a fost creat de catre extraterestrii pentru experimente sufletesti...

| B3Bytza a răspuns:

Numai cine la inventat stie cine la inventat!

| tatiana_8840 a răspuns:

Pamintul a fost creat din gaze si alte minereuri