| anonim_4396 a întrebat:

Cine a inventat televizorul?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

In prima parte a secolului 20 s-au pus bazele ideii de televiziune. Au fost 2 inventatori independenti care au pus bazele sistemului de televiziune: Philo Farnsworh si Vladimir Zworykin.

In 1927, Philo, in varsta de numai 20 de ani, a transmis primele imagini electronice in laboratorul lui din San Francisco. Imaginile au fost o simpla linie neagra care doar a fost rotita ca sa se vada daca televiziunea poate inregstra si produce miscarea ei. Prima televiziune nu a avut sunet si imaginea era alb-negru, fara alte culori.

Primul televizor s-a vandut in Statele Unite in 1938. Din 1960 s-au introdus: televiziunea color, sunetul stereo, si a aparut televiziunea prin cablu care permite receptionarea mai multor canale de televiziune de la mai multe statii.

22 răspunsuri:
| viorel2c a răspuns:

Farnsworth in 1923 si i-a zis prima data iconograf.

| leluc a răspuns:

Mai complicat :) In 1884 inventatorul german Paul Nipkow a transmis o imagine, la fel Philo T. Farnsworth in 1972 a reusit sa transmita poza unui dolar american.
Implicati au mai fost Charles Francis Jenkins care a lucrat pe un model al neamtului in 1925...probabil au mai fost si altii.
Uite aici mai multe informatii http://ro.wikipedia.org/wiki/Televizor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ideea initiala de televiziune a provenit de la doi oameni de stiinta britanici, Ayrton si Perry.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Philo Farnsworh si Vladimir Zworykin.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vladimir Voronin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vladimir Zworykin a fost unul din cei mai mari inventatori ai televizorului si a inventat ca marimea corpului e de 30 de cmm pe mana unui om[.]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vladimir Zworykin

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nikola Tesla s-a nascut in data de 9 iulie 1856 pe tarmul Marii Adriatice, in satul Similian, comuna Gospici, din provincia germana Lica (actuala Croatie), intr-o localitate populata de istro-romani.
http://www.descopera.ro/......eniului-ii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Philo Farnsworh si Vladimir Zworykin...simplu...happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De Hanser Voher in 1542.

Alte răspunsuri
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Paul Nipkow a transmis pentru prima data o imagine.Deci se poate spune ca el a inventat televizorul.

Alte răspunsuri
| mathias a răspuns:

Nicolai Tesla.