| ADRYangel a întrebat:

Cine a scris cu adevarat imnul romaniei?

13 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Te referi la 3 culori sau la Desteaptate romane?

Andrei Muresanu pentru varianta a II-a.

| NoNameJunior a răspuns:

Imnul Romaniei(desteapta-te romane!)este scris de Andrei Muresanu.

| iEmonel a răspuns:

Eu

| caractere a răspuns:

Andrei Muresanu

| BLURREDLINES a răspuns:

Nu cred ca se stie, dar eu am invatat ca Andrei Muresan a scris o, o!

| MadalinaaIoana a răspuns:

Anton pann

| mentalism a răspuns:

SALL sper sa dai funda:
imnul romaniei a fost scris de Andrei Muresan, iar melodia imnului de Anton Pann

| CristY1412 a răspuns:

Gheorghe Ucenescu, Anton Pan a ascultato si a cantat-o, asa lumea a crezut ca Anton Pan a compus muzica.
Funda?

| ADRYangel explică:

Adevarat ca Andrei Muresanu a scris versurile dar cine a scris meloida imnului "Desteapta-te Romane"?

| ADRYangel explică:

Versurile intr-adevar le'a scris Andrei Muresanu dar muzica cine a compus-o?

| ZoOzAtaOaNa a răspuns:

Adevaratul autor este Andrei Muresanu, iar poezia s -a numit initial ''Un rasunet''. Muzica e compusa de Anton Pann.

| parintii a răspuns:

Andrei muresanu