| CatGirl a întrebat:

Cine are dreptul si in ce circumstante sa retina actele de indentitate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform prev. art. 24 (1) din O.U.G.nr.97/2005, actul de identitate al unei persoane fizice poate fi retinut doar in cazurile prevazute la art. 21 din aceasta ordonanta.
Daca vei citi textul actului normativ o sa gasesti raspuns si la restul detaliilor din intrebarea ta; e spre binele tau sa inveti sa cauti si sa citesti pentru a cunoaste legile. eu te ajut acum oferindu-ti si un link : http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=65141

7 răspunsuri:
| IcsD a răspuns:

Politia. daca cumva ai pierdut actele sau depinde. de ce esti acuzat. sau in ce problema ai intrat

| unavailiable93 a răspuns:

Daca la politie faci referire, nu, nu are dreptul in niciun caz sa iti retina actul de indentitate, decat pentru a lua date despre el si nimic mai mult. Buletinul, e propriu si nimeni nu are voie sa il posede, decat posesorul de drept, altfel, buletinul tau, folosit de catre altcineva decat tine, se spune ca nu este valabil, sau cel putin, asa am citit eu pe un buletin mai vechi, (tip carte ).

| gabi93 a răspuns:

Doar fortele de ordine(politia jandarmeria) doar in cazul incalcarii unei incalcari ale unei reguli din codul rutier (ma refer la masini pentru ca doar in acele situatii iti poate lua DOAR permisul de conducere care este considerat un act de identitate)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

• Status raspuns: Aprobat Editeaza
Conform prev. art. 24 (1) din O.U.G.nr.97/2005, actul de identitate al unei persoane fizice poate fi retinut doar in cazurile prevazute la art. 21 din aceasta ordonanta.
Daca vei citi textul actului normativ o sa gasesti raspuns si la restul detaliilor din intrebarea ta; e spre binele tau sa inveti sa cauti si sa citesti pentru a cunoaste legile. eu te ajut acum oferindu-ti si un link : http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=65141 postat la 27 Octombrie 2009 22:10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. S. explicatia celei de a doua postari a rasp.-lui meu : prima postare a fost publicata f. repede., ok! am vazut insa ca facusem o mica greseala de ortografie, am modificat-o, dar de data asta au fost necesare 16 min. pentru republicare. si n-am inteles de ce...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesoara ta de gramatica.

| cristim24 a răspuns:

Politia si hotii.