| anonim_4396 a întrebat:

Cine au fost eroii neamului Romanesc?
Funda

Răspuns Câştigător
| Enachescu23 a răspuns:

Neamul romanesc dupa incheierea romanizarii a avut foarte multe personalitati/eroi.

Armata/Conducatori: Avram Iancu, Mihai Viteazu, Vlad Tepes, A.I.Cuza, Stefan cel Mare, Iancu de Hunedoara, C. Brancoveanu, Regii Carol si Mihai
Oameni de stiinta/Inventatori: H.Coanda, T.Vuia, Petre Poenaru, George Palade, Ana Aslan, Dumitru Prunariu.

Scriitori nu-ti mai scriu ca-i cunosti.

Funda?

2 răspunsuri:
| CosminC86 a răspuns:

1. Maresalul Ion Antonescu
2. Mihai Viteazul
3. Stefan cel Mare
4. Tudor Vladimirescu
5. Burebista
6. Decebal
7. Vlad Tepes
P.S nu i-am pus intr-o ierarhie anume; toti au fost minuni de oameni care au facut numai bine tarii si au murit pentru ea.

| b34TdoWnLiV3 a răspuns:

Decebal,Mihai Viteazu, Alexandru Ioan Cuza, Mircea cel batran si Vlad Tepes.Sunt mai multi dar astia sunt cei mai importanti dintre ei. Sper ca te-am ajutat. Funda?