| 0Hey0 a întrebat:

Stiti biserici, manastiri, muzee, case construite pentru cineva sau in amintire cuiva
adica cum e manastirea Curtea de Arges a fost construita cu povestea dintre Ana si Manole

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus!
Acum mă gândesc la Castelul Iulia Haşdeu, construit de către Bogdan Petriceicu Haşdeu în memoria fiicei sale, care a murit la 19 ani. Dacă ai răbdare, citeşte aici, nu te vei plictisi! http://ro.wikipedia.org/wiki/Castelul_Iulia_Hasdeu
O zi cu zâmbet să ai!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Matale, drăguţă, chiar nu gîndeşti deloc? Cum poţi crede că acea mînăstire a fost construită cu povestea dintre Ana şi Manole? Cine şi-ar permite o asemenea "barbarie" ( ca să citez pe un antevorbitor)? Respectivul text literar e doar o legendă. O legendă nu atît aceea a construirii propriu-zise a mînăstirii, cît aceea de a evidenţia credinţa şi învăţătura rămasă ca pildă din bătrîni, că orice lucru măreţ se face cu multe sacrificii. Dar nu cu vădite intenţii. De exemplu, în mod cert, la construirea piramidelor egiptene mulţi sclavi au murit din cauza condiţiilor dificele la acea vreme de a construi ceva atît de măreţ. Asta nu înseamnă că a fost neapărat voinţa cuiva de a sacrifica acele vieţi.
La asemenea gen de lucrări, elevul terebuie să mai şi gîndească puţin, să nu ia totul " ad litteram ". Luînd-o cumva aşa, matale chiar crezi în basmele cu zîne şi cu zmei, în vampiri, vrăjitoare, covoare fermecate, Moş Crăciun, etc, etc,. Veniţi-vă în fire, oameni buni!

| 0Hey0 explică (pentru corolav):

Draga carolav eu am spus daca stii povesti si ca sa ma intelegi mai bine povesti cum ar fi ceea dintre manole si ana, nu povestea lor
Nu am eu timp sa scriu 30 de randuri am scris pe scurt
P.S. Daca vrei mai multe amanunte despre intrebare
"intreaba-ma" ca niciunul sa nu mai piarda timp :tu sa scrii, eu sa citesc

Pa

| MMihai a răspuns:

Asta este o legendă, bănuiesc că nu este relatarea a ceva real, că ar însemna acte de barbarie teribile!

| Savy a răspuns:

Toate bisericile au un hram (praznuiesc un sfant).
http://bit.ly/u3SfiX