| together4ever a întrebat:

Cine este mai bun la mate...va rog ajutati-ma.nu inteleg cum se rezolva asa tipuri de probleme. Exemplu: Un turist a mers in susul apei 25 km cu barca cu motor si sa intors cu pluta. El a mers cu barca cu 10 ore mai putin decit cu pluta.Sa se afle viteza curentului de apa daca se stie ca viteza barcii in apa statatoare este egala cu 12 km/h ...pleasee ajutati-ma

5 răspunsuri:
| together4ever explică:

Din cite stiu eu raspunsul problemei (de la sfirsitul cartii) este egal cu 2 km/h... dar care e rezolvarea n-am idee

| Fetita a răspuns:

Pai viteza curentului trebuie sa fie egala in mod normal cu viteza plutei... zic eu. Mie mi-a dat 0, 57 m/s. insa nu prea mi se pare corect ca eu nu am luat in considerare viteza curentului care venea contra barcii cu motor. Anunta-ma cat iti da rezultatul.

| Fetita a răspuns:

Anuntati-ma si pe mine cand rezolva care pb asta ca sunt curioasa... nu am mai facut de mult pb de genu...

| inginer a răspuns:

Sa vedem ce putem face. Nu promit sa imi iasa - dar uite logica:
- de stiut ca distanta parcursa = viteza x timpul
- a mers in susul apei 25 km cu barca cu motor si s-a intors cu pluta
-- deci a mers 25 km la deal cu barca si 25 km la vale cu pluta
-- notam cu d(deal) distanta parcursa la deal
-- notam cu d(vale) distanta parcursa la vale
-- cele 2 distante sunt egale (s-a dus si s-a intors) deci d(deal)=d(vale)
-- la deal i-a trebuit un anumit timp sa urce - il notam cu t(deal)
- El a mers cu barca cu 10 ore mai putin decit cu pluta.
- la vale a mers cu pluta, deci cu 10 ore mai mult
- timpul in care s-a intors, la vale, cu pluta
t(vale) = t(deal) + 10
- deci pana acum avem
d(deal)=d(vale)
t(vale)=t(deal) + 10
Acum ne legam de viteze.
La deal merge cu barca. Viteza in apa statatoare e de 12km/h. Dar la deal apa curge in sens invers vitezei barcii, deci din viteaza de 12km/h se scade viteza apei. Notam
v(deal) = 12km/h - v(apa)
La vale, vine cu pluta. Pluta nu are motor si presupun ca nici vasle. Deci o duce apa la vale. Deci viteza plutei la vale = viteza apei la vale. Notam
v(vale) = v (apa)
d = v x t
d(deal) = v(deal) x t(deal)
d(vale) = v (vale) x t(vale)
Am spus ca d(deal)=d(vale), deci putem egala si
v(deal) x t(deal) = v (vale) x t(vale). Inlocuim ce am mai stabilit mai sus:
in loc de v(deal), 12-v(apa), in loc de v(vale), v(apa), in loc de t(vale), t(deal)+10
deci:
[12-v(apa)] x t(deal) = v(apa) x [t(deal)+10]
avem o ecuatie si 2 necunoscute?!?!? deci ne mai trebuie o relatie, ceva. Ai scris tot enuntul?
Oricum, cam asta e ideea. Poate daca o pui ordonat pe hartie, iese.

| Anonim_4683 a răspuns:

laughing greu pentru mine, e mai mult legata de fizica. Sper sa te ajute cineva.

Pupici :*:*