| xgd a întrebat:

Buna TPU...Va rog ajutati-ma, maine profesorul de matematica vrea NEAPARAT ca toata lumea sa aiba rezolvata aceasta problema, iar eu nu stiu cum sa fac, mi se pare a fi de fizica, dar e de la capitolul ' Probleme care se rezolva cu ajtorul ecuatiilor.' Problema e urmatoarea:
Doua automobile pornesc sa strabata distanta dintre 2 localitati in acelasi timp si se deplaseaza cu viteze constante.Se stie ca viteza primului e egala cu jumatate din viteza celui de-al doilea si ca daca primul si-ar mari viteza cu 20 km/h, atunci dupa 4 ore de mers ar fi cu 80 de km in urma celuilalt. Aflati cu ce viteze s-au deplasat automobilele.

In carte raspunsul e v1=40 km/h si v2=80 km/h, dar eu am scris 3 pagini si tot nu ajung la rezultatele astea 2 sad

1 răspuns:
| AlexPoP1 a răspuns:

Zii la mama ta ca te doare capu si nu o sa mai ai problema