| Julye a întrebat:

Cine imi da 5 exemple ne neologisme si 5 de arhaisme?(funda)

Răspuns Câştigător
| 97vladu a răspuns:

Neologisme:inteligent,exemplar,umor,expresie,sandwich
arhaisme:beteag(bolnav),curechi(varza),porodici(rosii),ogarcai(castraveti) sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| odorash a răspuns:

Balivernă, baliverne s. f. Vorbă lipsită de importanţă sau născocită. [fr.
Abajur-Dispozitiv de metal, de sticlă, de hârtie etc. care protejează ochii de lumina unei lămpi sau care îndreaptă razele într-o anumită direcţie.
CD
Blog
Arhaisme :
leşesc (adjectiv), în prezent polonez;
postelnic (substantiv), titlu boieresc folosit în Evul Mediu.
Exemple în limba engleză:
thou (pronume), folosit în Biblie; în prezent you (tu);
Forsooth! (interjecţie), folosit de Shakespeare; în prezent Really! (Chiar aşa!).
Exemple în limba franceză:
aiudha (substantiv), folosit în Jurămintele de la Strasbourg (842); în prezent aide (ajutor);
arde (verb), apare în "Séquence de sainte Eulalie" (880); în prezent brûle (arde);
les Françoys (substantiv), folosit de Rabelais în "Gargantua" (1534); în prezent les Français (francezii);
engeigner (verb), folosit de La Fontaine; în prezent tromper (a păcăli).
cu drag odorash ))

| Alin_Dumy_1970 a răspuns:

Cine imi da exemplu de 3 arhaisme si de 3 neologisme