| HiImMadalin a întrebat:

Cine imi poate explica ce este radicalul si cum putem afla radicalul unui numar.Dar funda.

Răspuns Câştigător
| Denis_Doar_1988 a răspuns:

Radicalul este inversul ridicarii la putere cu exponentul 2 ( patrat ). Patratul lui 2 este 4 deci radical din 4 = 2. Patratul lui 3 este 9 deci radical ( √) din 9 este 3 etc. Il poti afla cu algoridmul sau prin descompunere in factori primi ex: la nr 72
72|2
36|2
18|2
9|3
3|3
Sa te uiti la nr care se repeta daca o cifra apare de 2 ori la descompunere o sa iasa de sub radical 3 apare de 2 ori deci iese de sub radocal 2 apare de 3 ori o sa iasa 2 de sub radical dar unul va ramane deci a iesit un 2 si un 3 acestea se inmultesc si rezultatul se trecein fata √ si a ramas un 2 care se trece sub radical√ deci rezultatul final este 6√2. Nu stiu cat de bine am reusit sa iti explic dar sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
| bumtzbumtz a răspuns:

Radicalul este patratul unui numar.
De exemplu: Radical din 49 = 7, deoarece 7 x 7=49
Alt exemplu: Radical din 81 = 9, deoarece 9 x 9 = 81
Cred ca ai inteles mai multe de la Denis. dar sper totusi ca te-am ajutat. big grin

| Denis_Doar_1988 a răspuns:

Unde am pus semnul radicalului a aparut "?" dar sper sa intelegi

| Denis_Doar_1988 a răspuns:

Trebuie sa incerci sa faci perechi a cate 2 dar sa fie aceias cifra si daca gasesti 2 cifre identice ex 16 ai 2 de 4 unul iese daca ai 3 de 4 unul iese si altul ramane sub radical