| bianca1598 a întrebat:

Cine imi poate explica cum pot sa o fac? Nu imi trebie rezultatul, ci doar sa imi explicati cum trebuie sa fac.
Rezolvati ecuatia:-3x+1=-8, in multimea B={-1, 0, 1, 3}
Funda pentru cel mai explicit! Si vot!

Răspuns Câştigător
| SparklingAngel a răspuns:

Pe rand iei fiecare cifra din multime si o pui in locul lui x.de ex pentru -1 ai -3*+1=-8 ceea ce e fals deci nu asta e solutia.si continui asa cu celelalte cifre din multime.Sau rezolvi direct -3x=-9=>x=3

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Rezolvi ecuatia si vezi daca solutia obtinuta apartine multimii B.
-3x+1=-8;
3x=9,de unde x=3. Daca ai fi obtinut o solutie diferita de elementele care alcatuiesc multimea B (adica o alta solutie decat -1, 0,1 sau 3), insemna ca ecuatia data nu are solutie in multimea B.Insa,dupa cum s-a vazut, valoarea obtinuta este 3, valoare care se gaseste in multimea B.

| bluebios a răspuns:

Rezolvi ecuatia normal si intersectezi solutia cu multimea pe care rezolvi. Solutia este rezultatul intersectiei.

| enverhoxha a răspuns:

Nu văd ce e de explicat. Ai patru valori posibile ale variabilei x. Le încerci pe toate patru şi găseşti că egalitatea se verifică doar pentru valoarea x=3.

| onlyforme a răspuns:

Pai x il inlocuiesti cu fiecare cifra din multimea b si vezi care e buna sa si iti da rezultatul corect atata tot... Funda?

| bia0000 a răspuns:

-3x=-9
x=-9:-3 x=3 asta e raspunsul corect