Întrebare recomandată | SweetAndDead a întrebat:

Cine imi poate spune si mie cate ceva despre facultatea de limbi straine? Care e diferenta intre limbi moderne aplicate si limbi si literaturi straine? Ce se studiaza la fiecare? Ce poti deveni dupa terminarea acestor facultati? Cum se realizeaza admiterea?

Răspuns Câştigător
| PikaPikaChuChu a răspuns:

Din facultatea de litere iesi cel mai probabil professor
daca studiezi o limba rara poti avea noroc sa lucrezi la vreo ambasada
alte meserii sunt translator, ghid turistic(daca faci limba straina-istorie/geografie)
in functie de master poti lucra si in alte domenii gen relatii cu clienti, televiziune, intermediar.
acum servicii sunt multe

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

De la limbi straine poti deveni profesor de limbi straine, translator sau poate ceva ghid turistic prin alte tari.
Nu prea e o facultate de viitor, si asta mi-a spus-o o persoana care a terminat aceasta facultate si totusi a reusit sa se descurce. A zis ca daca nu ai o pasiune reala pentru predat (ca sunt mici sansele sa mai ai loc ca translator, mai ales daca mergi pe limbile alea clasice engleza-franceza) n-are rost.