| Sep7aru00 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie cu se calculeaza mediana?

Răspuns Câştigător
| Lupas_Sergiu_1993 a răspuns:

mediana = ( a^2 + b^2) /2 + c^2/4.
Semnul ''^2'' inseamna la patrat.

1 răspuns:
| vass19 a răspuns:

Formula de calcul pentru mediana este: mediana = ( a^2+b^2)/2 + c^2/4, unde a, b si c sunt lungimile triunghiului oarecare.
pentru a afla lungimea unei mediane intr-un triunghi oarecare, folosim formula de mai sus, adica semisuma patratelor lungimilor ''mai mici'' decat latura cea mare a scalenului sau triunghiului oarecare) adunata cu patratul lungimii laturii celei mari impartit la 4 de data asta.
mediana = ( a^2 + b^2) /2 + c^2/4.
Semnul ''^2'' inseamna la patrat.