| xForSpeedx a întrebat:

Cine imi spune si mie cum sunt versurile astea doua :
ca ochii tai, adancii, sunt izvorul

si ochii tai, adanci, sunt izvoerul, explicati-mi si mie cum e cu cuvantul ala ADANCII ce sens are si ADANCI ce sens are, si daca puteti sa aexplicati folosirea virgulei in primul vers.
Funda!

Răspuns Câştigător
| IndescribableChild a răspuns:

Si ochii tai adanci sunt izvorul.
Parca era Izvorul noptii, de L. Blaga.
Adanci se refera la sensul de profund, pentru e-ul liric reprezinta centrul universului, punctul critic al acestei lumi.
Din punct de vedere gramatical virgula are rol in a izola adj. adanci care este o APOZITIE.
DIn punct de vedere stilistic virgula este folosita pentru a marca o pauza, intarind sentimentul de dragoste.o usoara nerabdare.