| Awkesna a întrebat:

Cine imi spune toate felurile de rime si cum sunt rimele acestea, adica cum rimeaza.

Răspuns Câştigător
| Autumn_8765 a răspuns:

Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două - primul cu al doilea, al treilea cu al patrulea
Rima încrucişată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea.
Rimă îmbrăţişată - rimează primul vers cu al patrulea şi al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeţi.
Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri şi este specifică poeziei populare.
Rimă albă - în poeziile contemporane (fără rimă)