| Sufletel92 a întrebat:

Cine imi zice si mie o definite pentru mediul inconjurator?batting eyelashes
fundahappy.

8 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Prin mediu inconjurator sau mediu ambiant se intelege ansamblul de elemente si fenomene naturale si artificiale de la exteriorul Terrei, care conditioneaza viata in general si pe cea a omului in special. Sensul dat acestei notiuni in cadrul Uniunii Europene este cel al unui ansamblu de elemente care, in complexitatea relatiilor lor, constituie cadrul, mijlocul si conditiile de viata ale omului, cele care sunt ori cele care nu sunt resimtite. O alta definitie o gasim in Legea protectiei mediului, in care mediul inconjurator este ansamblul de conditii si elemente naturale ale Terrei: aerul, apa, solul si subsolul, toate straturile atmosferei, toate materiile organice si anorganice, precum si fiintele vii, sistemele naturale in interactiune, cuprinzand elementele enumerate anterior, inclusiv, valorile materiale si spirituale.

| nicoleta24 a răspuns:

Tot ce ne inconjoara

| T a răspuns:

Prin mediu înconjurător sau mediu ambiant se înţelege ansamblul de elemente şi fenomene naturale şi artificiale de la exteriorul Terrei, care condiţionează viaţa în general şi pe cea a omului în special.

| SEAL a răspuns:

Tot ce vezi

| Monycina a răspuns:

Prin mediu inconjurator sau mediu ambiant se intelege ansamblul de elemente si fenomene naturale si artificiale de la exteriorul Terrei, care conditioneaza viata in general si pe cea a omului in special. Sensul dat acestei notiuni in cadrul Uniunii Europene este cel al unui ansamblu de elemente care, in complexitatea relatiilor lor, constituie cadrul, mijlocul si conditiile de viata ale omului, cele care sunt ori cele care nu sunt resimtite. O alta definitie o gasim in Legea protectiei mediului, in care mediul inconjurator este ansamblul de conditii si elemente naturale ale Terrei: aerul, apa, solul si subsolul, toate straturile atmosferei, toate materiile organice si anorganice, precum si fiintele vii, sistemele naturale in interactiune, cuprinzand elementele enumerate anterior, inclusiv, valorile materiale si spirituale

| Sinedd a răspuns:

Poluare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mediul inconjurator este mediul alcatuit din totalitatea factorilor biotici si abiotici.

| Nikky_8849 a răspuns:

Un sinonim:naturawinking. mediul înconjurător sau mediul ambiant, este o noţiune care se referă la totalitatea condiţiilor naturale de pe Pământ sau dintr-o regiune a sa, în care evoluează fiinţele sau lucrurile. Dintre aceste condiţii fac parte atmosfera, temperatura, lumina, relieful etc., precum şi celelalte fiinţe vii. Mediul are un rol foarte important în procesul evoluţiei fiinţelor vii, care, la rândul lor, sunt un factor de transformare a mediului.