| incolorkidd a întrebat:

Cine imi zice si mie o descriere a turnului Eiffel in care sa comparam turnul Eiffel cu cineva sau ceva(cum ar fi 2 indragostiti sau un elev silitor, etc.)?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Turnul Eiffel (din franceză: La tour Eiffel), este o construcție faimoasă pe schelet de oțel din Paris ce măsoară 324 m înălțime. Turnul a devenit simbolul Franței cel mai răspândit la nivel mondial. Turnul, care poartă numele arhitectului său (Gustave Eiffel), este una dintre principalele destinații turistice ale Parisului și lumii, cu mai mult de 5, 5 milioane de vizitatori anual. Astăzi însă este considerat drept simbolul orașului și una dintre cele mai frapante piese de artă arhitecturală din lume. Turnul are 3 nivele: accesul publicului la primul și al doilea nivel se poate face atât pe scări, cât și cu liftul, în schimb accesul la ultimul nivel se face exclusiv cu liftul.Clădirea, unde lucrează 500 de persoane (250 de salariați direcți ai SETE și 250 ai diferiților concesionari ai monumentului), este deschisă publicului pe tot parcursul anului. Turnul Eiffel este înscris ca monument istoric din 24 iunie 1964 și face parte din patrimoniul mondial UNESCO din 1991, împreună cu alte monumente pariziene.

2 răspunsuri:
| incolorkidd explică:

Oricum mersi mult...