| Klaudya27 a întrebat:

Cine intelege algoritmii? Puteti sa-mi explicati...dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Alyna19992013 a răspuns:

Sa l-om nr V1024
Pasul1: grupam cifrele numarului de la dreapta la stanga cate 2
Pasul 2: Cautam cel mai mare nr natural al carui patrat este mai mic decat 10. Acesta este 3.
Pasul 3: coboram urmatoare grupa de cifre langa 1 sh se formeaza nr. 124. sub nr 3 vom scrie dublul acestuia adica 6.
Pasul 4:Ignorand ultima cifra a nr 124 se obtine nr 12. Catul impartirii lui 12 la 6 este 2. Cifra 2 se duce langa 6, obtinandu -se nr 62 pe care il inmultim tot cu 2. Obtinand 124 pe care il trecem in stanga sub 124. Dif. 0. Pe 2 il trecem in dreapta sus langa 3.
Obtinandu-se V1024=32
Verificare: 32 x 32=1024

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| haapyfacesmilealotforme9090 a răspuns:

Algoritmii? pai e simplu urmeaza pasii si o sa vezihappy. :
pasul 1 : impartim nr in grupuri de cate 2 cifre incepand de la coada.
pasul 2 : luam o cifra care la patrat sa dea cat mai aproape de primul nostru grup; are voie sa fie egal sau sa nu depaseasca acel nr.
pasul 3 : facem scaderea si coboram urmatorul grup
pasul 4 : dublam rezultatul si punem _._
pasul 5 : vom inlocui liniuta cu aceeasi cifra astfel incat rezultatul sa fie mai mic sau egal decat nr nostru
si insfarsit pasul 6: punem cifra de pe liniuta la rezultat, dupa care reluam pasul 3.

sper ca am fost de folos. succes la teme. >:d