| Simple Girl:X a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine sa traduc urmatorul text? ca eu nu am facut deloc latina in a 8-a si acum nu stiu nimic, ne google n-am gasit sa-mi traduca tot. AJUTATI-Ma. Dau funda

Pater familias, ubi ad villam venit, ubi larem familiarem salutavit, fundum circumeat. Ubi cognovit quomodo villicus agrum coluerit, eum vocet rogetque quid operis facerit, quid restet.
Agrum lustrare sic oportet:,, Mars pater, quaeso ut sis propitius mihi familiaeque nostrae, ut tu morbos, viduertatem, calamitates prohibeas, bonam salutem valetudinemque mihi familiaeque serves."

Va roog:*

Răspuns Câştigător
| wildstrawberry a răspuns:

Capul familiei cand a venit la proprietatea de la tara, a rugat spiritul intemeietor sa inconjoare mosia.Cand a aflat cum a cultivat ogorul ingrijitorul mosiei, l-a chemat si l-a intrebat ce lucrare a facut, ce ramane sa purifice ogorul astfel:Tata marte te rugam sa fii binevoitor cu mine si cu familia mea, sa opresti bolile, recolta slaba, calamitatile, sa pastrezi sanatatea si bunastarea familiei.

7 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Cum sa inveti mai ca profesor un copil latina? Limbile moarte la ce mama lor folosesc? Astia's d-aia care traiesc in trecut si se mira ca nu au in prezent...shocker, la cata cerere are latina. Scuzati de semi-offtopic, nu m-am putut abtine.

| z8 a răspuns:

@Raiden
Bravo me, tu te duci la scoala nu sa inveti pentru. viata, te duci pentru. a da teza. Cu mentalitatea asta, diplomele o sa-ti tina de foame.

| Raiden a răspuns:

@ z8.
Stii macar ceva din limba latina. laughing?
Habar n-ai happy.
Stii ca la profilul Filologie se da teza la latina? laughing.

| Raiden a răspuns:

~z8.
~60% din vocabularul limbii romane provine din limba latina. happy
Trage si tu concluziile laughing.
Plus ca daca stii limba latina este imposibil sa nu intelegi si lb. spaniola, limba italiana, lb. portugheza.
Toate numele plantelor + termeni medicali sunt din limba latina.
Chiar daca limba latina este o limba moarta, merita invatata si cinstita!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pater familias, UBI anunţ Villame venit, UBI familiares salutavit larem, fundum circumeat. Ubi cognovit quomodo supraveghetor citrice coluerit, lire vocet operis rogetque eum facerit, restet lire.

Citrus lustrare oportet sic: "Mars Pater, quaeso ut sis mihi propitius familiaeque nostrae, morbos spre tu, viduertatem, calamitates prohibeas, Bonames valetudinemque familiaeque salutem mihi serveşte.'' asta inseamna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yes: da

| phanter a răspuns:

Ca sa-ti fie mai usor intra si tu pe google si scrie"dictionar roman -francez si da clik acolo o sa-ti apara un chenar din care sunt toate limbile selectezi roman -latin sau invers si acolo iti scrii cuvantul sau propozitia, crede-ma ca iti traduce tot ce vrei

Întrebări recente