| Mariana39 a întrebat:

Cine ma poate ajuta 98.000, 00 înseamnă 980 de milioane sau 98 de milioane! Multumesc?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum ai scris tu: 98.000 sunt doar 98 de mii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios, dupa atatia ani de cand nu se mai folosesc milioanele unii nu sunt in stare sa faca o simpla conversie?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu gasesti pe TPU astfel de ajutor, de ce? Deoarece nu se riscă nimeni sa dea aceasta sumă unei necunoscute pe TPU, cine esti tu? Mergi la bancă sa i ti dea ăia credit, sau ai fost si ti au respins cererea? Ca sa i ti dea o bancă asa o sumă mare de bani, tu ca solicitant trebuie sa ai adeverinte de venit, un loc stabil de muncă si un salariu bun, ca nimeni nu o sa ti dea niciun ban asa pe ochii tai frumoși. Cu asemenea intrebari sa numai vi aici ca nu vei avea succes. Cere de la rudele tale de la părinti de la soț daca ai, si ce vrei sa faci cu asa o sumă imensă de bani? Ai asa probleme de viata si de moarte? Sau te gîndesti ca gasesti fraieri pe aici care baga mina in buzunar sa ti dea tie.

| johnnny123 a răspuns:

Eu nu reușesc să înțeleg două lucruri:

1) De ce oamenii încă mai folosesc formula veche cu "milioane", deși au trecut 14 ani de la denominare

2) Ce naiba o fi atât de greu să reții că la denominare s-au tăiat patru zerouri, deci 1 leu greu = 10 000 lei vechi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e simplu sa inveti si sa iti dai seama si pe viitor.
inseamna 98 de mii. simplu
98 de mii virgula 00.
98 de milioane se scrie asa. 98.000.000