| LeiAdrian a întrebat:

Cine ma poate ajuta la urmatoarea problema de informatica? Se citesc 2 numere naturale a si b. Scrieti un program C++ in care sa se afiseze cel care are mai multe cifre de 1 in scrierea in baza 2.

3 răspunsuri:
| LeiAdrian explică:

Mie imi trebuie programul C++ ca asta stiu si eu.

| CranBoy a răspuns:

E simplu, transformi pe A si B din baza 10 in binar apoi verifici din cate cifre este numarul nou.

| CranBoy a răspuns:

Scrie pe foaie cum transformi un nr din baza 10 in baza 2 apoi fa-l in c++ (nr in binar sa fie d tip char)
Apoi numeri cate cifre are fiecare numar...
Gandeste-te ca sursa nu-ti dau.