| Muresan_Razvan_1998 a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna ce inseamna dimensiune sociala?

1 răspuns:
| pastru009 a răspuns:

Dimensiunea socială este reprezentată de societatea şi interacţiunile noastre cu socialul. Într-o dimensiune socială, un om devine om social, existând în relaţie strânsă cu societatea.
Dimensiunea este o mărime fizică (de exemplu: dimensiunea anatomică a corpului omenesc) ce include elemente proprii ce o caracterizează şi o formează ca mărime. Avem o mulţime a numerelor naturale ce tind spre infinit, iar aceste elemente formează mulţimea, îi dă esenţa, o caracterizează.
În dimensiunea socială, omul există sub forma de om social, pus în cadrul societăţii unde legătura sa cu celelalte elemente (ceilalţi oameni, elementele de interrelaţionare umană, anumite calităţi trupeşti etc.) e cu putinţă.
Dimensiunea socială poate fi mijlocită sau nemijlocită. Tu, intrând pe TPU/Facebook, spre exemplu, intri într-o dimensiune socială virtuală, deci mijlocită. Nemijlocită este atunci când eşti în relaţie directă cu omul către îi vorbeşti. Dimensiunea socială e cu nevoie să existe, fiindcă omul nu poate să existe în afara societăţii, astfel este
"ori o fiară, ori un zeu" (Aristotel; deci...este o fiară: acesta are o evoluţie regresivă).
Spre finele acestui răspuns, o dimensiune socială este o dimensiune unde există o raportare om-societate (fie ea directă sau indirectă).