| Ryana_4764 a întrebat:

Cine se pricepe bine la informatica? Eu una sunt cam pe linga big grin Deci as avea nevoie de ajutor. Am de alkatuit un program in Turbo Pascal care sa kalkuleze aria unei piramide... Daca se pricepe cineva ajutati`ma va rog.

Dau funDa :*

Răspuns Câştigător
| blueangel27 a răspuns:

Salut! Am incercat sa fac asa:
program aria totala;
var l, a, x, y, b, z:integer;
begin
writeln('Introduceti latura');
readln(l);
writeln('Introduceti apotema');
readln(a);
begin
x:=l*l;
writeln('Aria bazei este', x);
end;
begin
y:=4*l;
writeln('Perimetrul bazei este', y);
end;
begin
z:=y*a/2;
writeln('Aria laterala este', z);
end
begin
b:=z+x;
writeln('Aria totala este', b);
end;
end.
Insa este in pascal, nu in turbo pascal. Sper sa te ajute kiss

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stiu ceva de pc dar cu calculele matematice nu le am asa d bine happy

| xibalba a răspuns:

Pai vezi care e formula de la aria piramidei si gata. Nu e greu. Si eu tot cu c++ sunt.

| HeeYeon a răspuns:

Stiu informatica chiar destul de bine. Dar in c++ nu pascal. Daca ti. l scriu asa cum stiu poate te ajuta ma anunti.