| TotalDamage a întrebat:

Cine stie care sunt imaginile auditive din balada Pasa Hassan de George Cosbuc?

2 răspunsuri:
| Kesariona a răspuns:

Cele ce se refera la sunete, la ce se aude. Orice de acest fel.Dar imaginile artistice sunt de obicei mai lungi.Nu unul,doua cuvinte, si un vers, doua.
Deci tot ce "auzi".

| girlove206 a răspuns:

Iar vuietul imagine auditiva pe care il face ''ostirea romana'' creeaza impresia de sfarsit de lume.
imaginea dezastrului ostiri romane este redata prin metafora ''cade-n mocirla un val dupa val'' sunt bune sigur ai incredere fundita?happy