| poleaccristina_8734 a întrebat:

Cine stie cate feluri de rima existe?

Funda!

MS pentru raspunsurile pe care mi le veti da.

Răspuns Câştigător
| Denisaa a răspuns:

Exista 4 feluri de rima!
1-imperecheata
2-incrucisata
3-imbratisata
4-monorimabig grin

37 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Monorima, incrucisata, imperecheata, imbratisata... or mai fi

| marrr a răspuns:

A)[vers1]
b)[vers2]
c)[vers3]
d)[vers4]
La rima pereche, a rimeaza cu b si c rimeaza cu d.
La rima incrucisata se formeaza o cruce, adica a rimeaza cu c si b rimeaza cu d.
Rima imbratisata, atunci cand a rimeaza cu d si b rimeaza cu c.
Monorima- a, b, c, d rimeaza toate intre ele
Rima alba- niciun vers din strofa nu rimeaza.

| Quiss a răspuns:

Simpla
Incrucisata
Imperecheata
Imbratisata

| Necunoscută a răspuns:

Rima:

-împerecheată sau pereche
-încrucişată
-îmbrăţişată
-monorimăbig grin

| Crystal1807 a răspuns:

Rima alba (afara rima)
/incrucisata ex abab
/imperecheata aabb
/imbratisata abba
/monorima

Alte răspunsuri
| patty32 a răspuns:

Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două - primul cu al doilea, al treilea cu al patrulea ş. a. m. d. (1-2, 3-4, 5-6)
Rima încrucişată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea. (1-3, 2-4, 5-7)
Rimă îmbrăţişată - rimează primul vers cu al patrulea şi al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeţi. (1-4, 2-3, 5-8, 6-7). Apare la primele două strofe din sonet.
Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri şi este specifică poeziei populare. (1-2-3-4)
Rimă albă - în poeziile contemporane (fără rimă)

ti-as fi putut explica si cu cuvintele mele, dar cred ca mai bine intelegi asahappy
Kisses:*

Alte răspunsuri
| Moew a răspuns (pentru patty32):

Iti multumesc mult.
M-ai ajutat foarte tare.

| RoxiutzaRux a răspuns:

Rima : imperecheata, incrucisata, monorima si imbratisata.big grin

| ForbiddenLove a răspuns:

5 feluri:
rima imperecheata
rima incrucisata
monorima
rima alba
sper ca la astea te refereaihee hee

| alexa18 a răspuns:

Buna.
Exista Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două (1-2, 3-4, 5-6).
Rima încrucişată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea (1-3, 2-4, 5-7).
# Rimă îmbrăţişată - rimează primul vers cu al patrulea şi al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeţi. (1-4, 2-3, 5-8, 6-7). Apare la primele două strofe din sonet.
Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri şi este specifică poeziei populare. (1-2-3-4)
Rimă albă - (fără rimă)

| gwen4u5 a răspuns:

Exista cinci tipuri de rima, si anume:

Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două - primul cu al doilea, al treilea cu al patrulea ş. a. m. d. (1-2, 3-4, 5-6)
Rima încrucişată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea. (1-3, 2-4, 5-7)
Rimă îmbrăţişată - rimează primul vers cu al patrulea şi al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeţi. (1-4, 2-3, 5-8, 6-7). Apare la primele două strofe din sonet.
Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri şi este specifică poeziei populare. (1-2-3-4)
Rimă albă - în poeziile contemporane (fără rimă)

| playwithmylife a răspuns:

Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două - primul cu al doilea, al treilea cu al patrulea ş. a. m. d. (1-2, 3-4, 5-6)
Rima încrucişată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea. (1-3, 2-4, 5-7)
Rimă îmbrăţişată - rimează primul vers cu al patrulea şi al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeţi. (1-4, 2-3, 5-8, 6-7). Apare la primele două strofe din sonet.
Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri şi este specifică poeziei populare. (1-2-3-4)
Rimă albă - în poeziile contemporane (fără rimă)

| raducu a răspuns:

Rima imperecheata (cand versurile rimeaza doua cate doua)
rima incrucisata (cand primul vers al unui catren rimeaza cu al 3lea, iar al 2lea rimeaza cu al 4lea)
rima imbratisata (rimeaza primul vers cu al 4lea si al 2lea cu al 3lea. un tip de rima mai rara)
monorima (constra intr'o rima ce apare succesiv la mai multe versuri si este specifica poeziei populare)
rima alba (in poeziile contemporane; fara rima)

| Smileee a răspuns:

Exista:

Rima imperecheaza: versul 1 cu versul 2, si versul 3 cu versul 4
Rima incrutisata: versul 1 cu versul 3, versul 2 cu versul 4
Rima imbratisata: versul 1 cu versul 4 si versul 2 cu versul 3
Monorima [vers alb sau liver] : versul 1 cu versul 2 si versul 4

Sper ca te-am ajutat.

| Nimicdespus_7705 a răspuns:

Rima imperecheata, monorima, rima incrucisata, rima alba si rima imbratisatahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4 feluri: imperecheata incrutisata imbratisata si monorima. cred ca asabig grin te-am pupat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4 feluri: imperecheata incrutisata imbratisata si monorima. cred ca asabig grin te-am pupat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4 feluri: imperecheata incrutisata imbratisata si monorima. cred ca asabig grin te-am pupat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imperecheata : aabb
incrucisata : abab
imbratisata : abab
monorima : aaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monorima, imperecheata, incrucisata, imbratisata

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imperecheata imbratisata

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rima imperecheata
a
b
rima imbratisata
a
b
a
rima incrucisata
a
b
a
b
monorima
a
rima alba
a
b
c
d

| mih5a a răspuns:

Buna! Exista 4 feluri de rima:
1.Imperecheata
2.Imbratisata
3.Incrucisata
4.Monorima
Sper ca am fost de folos!