| anduta1999 a întrebat:

Cine stie cum se afla aria triunghiului dreptunghic isoscel?

11 răspunsuri:
| CherryLove a răspuns:

Acea catetă comună (căci este isoscel!) ridicată la pătrat şi împărţit la doi.
Altă variantă:
Ipotenuza ridicată la pătrat şi rezultatul împărţit la 4.

Răspuns utilizator avertizat
| Saddelyx a răspuns:

Cateta 1 x Cateta 2 / 2. Asta este aria triunghiului dreptunghic.

| totElodia a răspuns:

Ii trasezi inaltimea din varful unghiului A pe latura BC. Iar apoi aria = (b*B)*h /2.
Adica -baza mica ori baza mare ori inaltime totul pe 2.

| Remus13 a răspuns:

Baza ori inaltime totul supra 2

| Remus13 a răspuns:

Baza, fiind cateta 1, ori inaltimea fiind cateta 2 totul pe 2

| MarrieMarie a răspuns:

Si la isoscel latura 1x latura 2 credd

| AndreeaUlea96 a răspuns:

Cateta Xcateta supra 2

| timeflies a răspuns:

Aria triunghiului dreptunghic: A=(cateta x cateta) / 2

| Georgiana_Fasola_1997 a răspuns:

Aria oricarui triunghi este baza ori inaltimea supra 2( b X h:2). aplic-o! cu siguranta e buna! si daca triunghiul e dreptunghic isoscel inseamna ca aria e de 2 ori cateta supra 2.( 2C:2

| DeVo a răspuns:

Baza ori inaltimea supra doi.
P.S.Nai pentru cewinking