| tomis1 a întrebat:

Cine stie cum se calculeaza media la mate si romana? Daca am luat trei de 4 si un 10 in oral la mate, ce nota trebuie sa iau la teza ca sa trec?

Răspuns Câştigător
| SabinaRsT a răspuns:

Uite asa se face : 4+4+4+10=22
22:4=5,5
5,5x3=16,5
Si sa spunem ca iei 5 in teza la mate
va veni asa :16, 5+5=21.5
21.5 impartit la 4 =5, 37(media ta )
Deci Medile la romana si la mate se fac asa (Se aduna toate notele din oral se impart la cate sunt apoi se inmultesc cu 3 se aduna cu teza si se impart la 4 ) sper ca te-am ajutat.

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Momentan ai media 5, 5. În teză trebuie să iei minim 5 ca să nu rămâi repetent.
Media se calculează astfel:
Aduni notele din oral, imparti la cate note sunt, înmulţeşti cu trei, aduni nota din teză şi împarţi totul la patru.

| ZEU93 a răspuns:

Si cu 4 treci tongue

| doroteea a răspuns:

Media se calculeaza: suma notelor fara teza, impartite la cate sunt, ori 3, plus teza, impartit la 4.

4+4+4+10=22
22:4= 5.5
5.5 * 3= 16.5
16.5 + 5 (sa zicem ca iei 5 in teza) =21.5

21.5 : 4= 5.37 => treci la matematicahappy.

Sper ca ai inteles.

| Gufiii a răspuns:

Media se calculeaza asa: (4+4+4+10)/4+(teza)/4=? si iti calculezi tubig grin

| SabinaRsT a răspuns:

Nu e corect cum a facut-o madatpu.

| Anna_9057 a răspuns:

În prezent ai media 5, 2. Deci ca sä treci trebuie sä ai 4 la tezä.

| Anna_9057 a răspuns:

În present ai media 5, 5, deci ca sä treci trebuie sä ai 3 la tezä!
happy