| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie de ce bisericile sunt orientate catre est? Si de ce se face crucea asa cum se face?

9 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Uite un link interesant ca raspuns la aceasta intrebare: http://www.catholica.ro/revista/index.asp?articol=111 Si cred ca exista numai explicatii "sacre".

tundenana
| tundenana a răspuns:

Raspunsul cu orientarea bisericilor ai primit-o de la Diavola asa ca eu completez de ce se face cruceas asa cum se face... deci in numele tatalui care este sus (in ceruri) si a fiului (care este jos pe pamant) si a sfantului duh (stanga si dreapta ) care este peste tot... amin... sper ca te-am lamurit

| Diav0la a răspuns:

Din cate imi amintesc eu de la orele de religie din scoala in textele biblice se face referire la divinitate si la Hristos si prin expresiile "lumina lumii" sau "rasaritul cel de sus ". Stiu ca am pus aceasta intrebare profesorului de religie si mi-a explicat la momentul acela ca bisericile se construiesc pe locuri inalte si cu altarul orientat catre rasarit (catre locul de unde izvoraste lumina ), iar in credinta ortodoxa se crede ca venirea pe Pamant a lui Dumnezeu se va face de la rasarit. Smnul crucii nu am cunostinta de ce se face asa cum se face, dar stiu ca exista diferente, de exemplu catolicii il fac de la stanga la dreapta iar cei de religie ortodoxa de la dreapta la stanga. Iata pe wikipedia cateva informatii http://ro.orthodoxwiki.org/Semnul_crucii.

| Diav0la a răspuns:

No bine, trebuia sa formulezi intrebarea astfel incat sa primesti raspunsuri si din alte puncte de vedere. Daca stai sa te gandesti la constructia bisericii ca si cladire, sunt convinsa ca exista multe explicatii ce tin de domeniul arhitecturii. Cum nu am astfel de cunostinte pot sa ma gandesc ca ca se construiesc pe locuri inalte ca sa nu fie in pericol de inundatii, orientate spre rasarit din ratiuni de pastrare a caldurii si luminozitatii... Ca si apartamentele, cele dinspre rasarit sunt mai luminoase si mai calduroase... cele spre nord mai predispuse la igrasie si deci la degradare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crucea reprezinta jertfa mantuitorului.Noi facem in numele Tatalui si al Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor AMIN! Asta rostim.Jertfa Mantuitorului Iisus Hristos reprezinta dovada si minunea principala crestinismului ramand si un simbol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiam eu, doar bisericile musulmane sunt spre est, pentru ca acolo este Makkah, unde e piatra neagra.Crucea se face cum se face pentru a ne aminti de Hristos...toti stiind ca EL a fost rastignit pe cruce.
Asa stiam eu... daca tu stii altfel zi-mi si miehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, raspunsurile din punct de vedere religios sunt mai mult decat multumitoare.
Din alte puncte de vedere nu stiti? Sunt foarte curios, nu se poate sa fie doar explicatii sacre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciudat, insa cea din comuna mea, chiar nu este orientata spre est.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul este ca tine de energie. Crucea se face astfel pentru ca uneste 4 puncte esentiale energetic din corpul uman. Orientarea este si ea energetica. ar fi interesant de studiat zona altarului, din punct de vedere magnetic, energetic.