| Archangells a întrebat:

Cine stie despre Sinodul "Ecumenist" din Creta? Mai exista sau nu Duh Sfant in bisericile in care ierarhii sunt eretici?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform cu Galateni5:22,23 rodul spiritului sfânt este arătat prin cele 9 calități. Dacă manifesta acele calități în relațiile cu cei din jur, înseamnă că are spiritul sfant.

| Archangells explică (pentru danay72):

Care sunt cele 9 calitati

| danay72 a răspuns (pentru Archangells):

Galateni5:22,23 spune care sunt:iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoinţa, bunătatea, credinţa, blândeţea, stăpânirea de sine.Acestea sunt calități evidente la cei care fac parte din religia adevărată. Spiritul sfânt este peste ei ca religie.Nu doar un om trebuie sa le cultive, ci toți membrii religiei adevărate.

| oprescudorin11 a răspuns:

Orice Ierarh al unei biserici ortodoxe este sub indrumarea directa a Duhului Sfant!
Ca asta este definitia ierarhului.
Despre ce faceti referire, cand numiti :'biserica'? La cladire sau la pastori?
Ecumenismul se refera la, pe de o parte unirea bisericilor surori, pe de alta la eludarea unor reguli care lipsesc la anumite secte.
Din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe, nu exista ierarhi eretici.
Eu ca ortodox nu recunosc, doar eu, biserici altfel decat ortodoxe! Restul, din punctul meu de vedere sunt SECTE! Inclusiv biserica catolica!
Asta e parerea mea, nu stiu ce gandesc ceilalti! Am dreptul la opinie! Din cate stiu, si biserica, considerata de mine secta, catolica recunoaste Duhul Sfant. Dar nu conteaza asta pentru mine.
Dixit.

| Archangells explică (pentru oprescudorin11):

Conform canoanelor am inteles ca daca se recunosc ca bune religiile eretice intri in erezie. Adevarul e in Ortodoxie. Iar problema cu acceptarea cuplurilor starneste controverse din nou. Cum pot sa accepte ierarhii asa ceva daca ar avea luciditate spirituala si o inima curata? Si Duhul Sfant sau harul nu ii paraseste daca au astfel de tentinde eretice orientate spre decaderea lumii? E bine sa fie pomeniti acesti ierarhi simoniti de catre preotii neeretici si neecumenisti? Cum e problema cu Duhul Sfant? Vine in trepte? Cel mare da la cel mic, ca apostolii? Si cum pot sa il piarda? Daca un preot ucide pierde conexiunea cu divinul si posibilitatea de a accesa harul Duhului Sfant?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Archangells):

Credinta este una, Biserica e doar Mireasa Lui Dumnezeu.O mireasa poate gresi, nu?
Bisericile, pe care le numesti 'eretice', sunt altceva: afaceri. Nu au treaba cu religia, cu Credinta Ortodoxa, singura ecumenica, apostolica.
Duhul Sfant vine din Rugaciune repetata, la nesfarsit, Credinta in afara indoielii, doar atunci vei avea Revelatia Duhului Sfant!
SF.Ioan Scaraul, a descris astea.De aia i se spunea 'scararul' caci intr-adevar sunt trepte in Credinta, in cunoastere, orice! Accesul la Dumnezeu.
Citeste.
Pui multe intrebari.
Raspunsul este doar: CREDINTA!
Daca un preot pierde conexiunea cu divinul, nu mai e preot.Dar cine poate sa-l afuriseasca?( Afurisenia este un fel de Excomunicare, de fapt invers).
Credinta noastra, Crestin Ortodoxa, ne fereste de Rataciri.
Daca respectam PRECIS cele 10 Porunci (decalogul), nu avem de ce ne teme!
Restul e Desertaciune (vorba ecleziastului).
Nu ne intereseaza ce fac altii, folosind haina preoteasca( Iisus a avut doar un act de violenta in Viata Lui- cand i-a biciuit si a rasturnat mesele afaceristilor din Templu).
El a putut sa judece! Caci e Fiul Lui Dumnezeu!
Noua poruncile ne sunt alea 10. Din care prima este Cea importanta! Restul decurg, o sa vezi: din prima: 'sa nu te crezi Dumnezeu'. Am zis cu cuvintele mele!
Bafta in drumul pe care ti-l vei alege!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ai simturile ok vei simti egregorul fiecarei biserici.
De Duh Sfant nu poate fi vorba deoarece este o inventie a bisericii crestine care a furat asa-zisul dumnezeu al evreilor si i-a inventat un fiu si un duh.
Evreii nu au auzit de asa ceva si dumnezeul doar era al lor.
Expresiile ruah E-lokim si ruah ha’kodesh inseamna cu totul altceva decat ce au inteles primii patriarhi crestini, multi dintre ei fiind analfabeti.

| dfeel a răspuns:

Duhul Sfant exista sau nu in fiecare preot in parte. Biserica este formata din slujitorii ei drept credinciosi. Un ierarh eretic nu face ca biserica in totalitatea ei sa fie eretica.