| melody20120323 a întrebat:

Cine stie si imi spune si mie, ce a descoperit Prometeu? funditaaaa

Răspuns Câştigător
| Claudiu_7456 a răspuns:

Focul.thinking adica el a adus oamenilor un carbune. Sper ca am fost de ajutorbig grin

4 răspunsuri:
| andreea171998 a răspuns:

El s-a dus si a furat de la zei o faclie de foc si le-a dus oamenilor, iar oamenii au luat mana-n mana si si-au luminat si incalzit casele. sper ca ti-am fost de ajutor!

| crazyfun a răspuns:

Focul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Prometeu le-a adus oamenilor focul, furat de la zeii din Olimp. Pentru asta Zeus l-a pedepsit cumplit, să fie înlănţuit pe muntele Elbrus, iar un vultur să-i sfâşie ficatul în fiecare zi.
Dacă vrei să citeşti povestirea legendei, cu mai multe binefaceri aduse de Prometeu oamenilor, iată aici :
http://www.lecturirecenzate.ro/2010/10/21/legenda-lui-prometeu/