| DuDaaaaa a întrebat:

Cine stie unde e situata moldova?big grin funda

Răspuns Câştigător
| Carlamonicaanghele a răspuns:

In nord-estul romaniei intre prut si nistru

15 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Care Moldova? Regiunea românească sau țara? Regiunea Moldova e practic toată partea de Nord Est a țării; ea se învecinează la nord cu Ucraina(Bucovina de Nord, practic tot zonă românească furată de șobolanii roșii), la vest cu Ardealul cu granița naturală de-a lungul Carpaților Orientali, la est cu ȚARA Republica Moldova, pe râul Prut și la sud cu regiunea Muntenia, mai explicit cu județele Brăila și Buzău. Regiunea Moldova e alcătuită din județele: Botoșani, Iași, Vaslui, Suceava, Galați, Vrancea, Bacău și Neamț.

Țara Republica Moldova e unul dintre vecinii României alături de Ucraina, Ungaria, Serbia și Bulgaria; mai precis vecinul din est. Are capitala la Chișinău și e de fapt o bucățică din România furată de URSS.

Nu am căutat pe net, e din cultură generală tot ce am scris. Ar trebui să-ți fie rușine!

| yellowalien a răspuns:

Prin intermediul acestei intrebari doresti sa verifici cat suntem de buni la geografie, sau chiar nu stii? laughing

| IoanaTempah a răspuns:

laughing regiunea?

in N-E -ul tarii :d

| catalineusx a răspuns:

In N-E-ul hartii. Sper ca ai intelesbig grin

| Nicole a răspuns:

Salut,
In nord- estul Romaniei, vecinii sunt (Ucraina si Romania) intre prut si nistru.

Mmm...eu traesc in MD big grin

Pa pa :*

| Mao a răspuns:

In est cumva?!

| ChickSWhisper a răspuns:

Hello, Republica Moldova este situata in cel de-al doilea fus orar. Ea ocupa cea mai mare parte a teritoriului dintre raurile Prut si Nistru, si o fasie ingusta in partea stanga a Nistrului in cursul sau de mijloc si inferior. Teritoriul se desfasoara pe o distanta de 350 km de la nord la sud si de 150 km de la vest la est. Am dat informatii in plushee hee Sper ca te-am ajutathappy

| JBStandsForMe a răspuns:

In Nord-Estul Romaniei.

| annahandball a răspuns:

Fata de Romania Moldova e situata in N-E!
Uita-te pe o harta poltica a Romanie unde sunt si vecini si o sa vezi. Pozitia ei pe harta este intre Ucraina si Romania(vezi harta politica a Moldovei cu tot cu vecini). Mult noroc!

P.S Hartile le gasesti pe google la imaginibig grin

| Dreamy a răspuns:

La N-E deRomania, langa Ucraina

| Elly55 a răspuns:

Moldova este situata in nord-estul romaniei

| pickles a răspuns:

Moldova este o regiune din nord-estul României moderne

| number403 a răspuns:

In Europa.

| oanamagda a răspuns:

Teritoriul Principatului Moldova este situat între Nistru și Marea Neagră la est, culmile Carpaților Orientali la vest, râurile Ceremuș și Nistru la nord, râurile Milcov, Putna, Siret și fluviul Dunărea la sud.

| Razzz_5576 a răspuns:

Moldova -In Nord-Estul Romaniei.