| DisturbeDd a întrebat:

CiVa rog sa imi spuneti si mie o definitie la:
- protectia mediului
-conservarea mediului
-ocrotirea mediului
Va rog mult

Răspuns Câştigător
| LauraM a răspuns:

Protecţia mediului, ca ramură a ecologiei aplicate, reprezintă totalitatea
acţiunilor întreprinse de om pentru păstrarea echilibrului ecologic local şi global,
pentru menţinerea şi ameliorarea calităţii factorilor naturali, dezvoltarea valorilor
materiale şi spirituale în scopul asigurării condiţiilor de viaţă şi de muncă.

conservarea mediului definitie), conservarea functiilor igienico-sanitare, recreativa si estetica ale elementelor componente ale mediului natural constituie garantia unei dezvoltari continue a societatii umane.

ocrotirea mediului : Totalitatea masurilor ce au in vedere pastrarea factorilor de mediu, in complexitatea lor, la nivelul natural de interconditionare. Orice modificare a unui factor de mediu, in interesul societatii si al omului, trebuie sa fie insotita de masuri adecvate de mentinere a echilibrului natural.