| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

,,Cod de legi" e pleonasm?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este pleonasm, codul este o lege, care cuprinde regulile dintr-o anumita ramura a dreptului.
De aceea nu se spune "codul legii civile" ci cod civil, codul legii penale ci cod penal, etc.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal, codul ( vorbind despre legi) este o sumă de legi. Ceea ce îndreptățește răspunsul lui ioandelasal.
În anul 1957, cînd am învățat, la Istoria Antică, despre Mesopotamia, Babilon și despre al său rege Hammurabi, știu precis că sintagma folosită a fost „codul de legi" al lui Hammurabi.
Mergînd eu acum să mă edific, spre a nu spune prostii, am consultat trei lucrări academice de necontestată valoare.
Și iată ce am găsit...
1) „Mic Dicționar Enciclopedic"-Editura Științifică și Enciclopedică-București, 1986, la pag.781, la articolul "Hammurabi", folosește expresia, Codul lui Hammurabi", ca fiind una dintre cele mai vechi culegeri de legi din lume.
Deci nu folosește sintagma „codul de legi".
2) Horia C. Matei, un consacrat (la noi)exeget al civilizației lumii antice, în lucrarea sa „Civilizația lumii antice"- Ed. Eminescu - Col. „Clepsidra" -București, 1983, - la pagina 246, a lucrării, la articolul „Hammurabi", folosești expresia „ unificarea jurisdicției mesopotamiene prin redactarea celui mai vechi * cod de legi* din istorie".
Acesta, deci, spune „cod de legi".
3) „Enciclopedia Universală Britanica"- Ed.„Litera", în al său al VII-lea volum, la articolul „Hammurabi", folosește sintagma „codul lui Hammurabi". deci, nu „cod de legi".
Și eu, după modesta mea părere, aș înclina să cred că sintagma „cod de legi" este pleonastică.
Dar, după cum vedem, din exemplele date de mine, părerile ar putea fi împărțite.
Și, ca să glumim puțin, am putea zice ( vorba francezului) „de gustibus - non distupabant".
Sănătate!

| BoOoMbOnik a răspuns:

Nu. Cod si legi nu inseamna chiar acelasi lucru, deci nu e pleonasm.