| divaioana a întrebat:

Comentatimi si mie concret si frumos rolul comparatiei din urmatorul vers: aburii usori ai noptii ca fantasme se ridica si, plutind deaspra luncii, printre ramuri se despica. raul luciu se-ncovoaie sub copaci ca un balaur ca in raza diminetii misca solzii lui de aur. Atat PS( versul acesta e ca un fel de crearea atmosferei ) cine imi da un raspuns frumos si concret primeste o fundaaaaaaaaa::X:X:X:X:XX:X:X;

1 răspuns:
| BlackRoseMary a răspuns:

Este un pasaj, o clipire dintr-un codru, este acel lucru pe care omul grabit nu-l baga in seama. Este paradisul noptii de vara